Aby pomoc wszystkim prowincjom i instytucjom Towarzystwa Jezusowego w ich rozeznawaniu jak odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka do ekologicznego nawrócenia, ojciec Xavier de Bénazé SJ z prowincji EOF, dzieli się w tych dniach opracowanym dla swojej prowincji strategicznym planem konkretnej troski o nasz wspólny dom w obrębie życia wspólnotowego i wszystkich prowadzonych przez jezuitów apostolatów.

„Jeśli mamy mówić o nawróceniu ekologicznym, musimy nim żyć. Ta spójność jest absolutnym wymogiem. Mów o tym, co robisz, a nie o tym, co chciałbyś robić! Oczywiście nie twierdzimy, że musimy być doskonali. Wiemy, że jesteśmy grzesznikami i wiemy, że musimy się wiele nauczyć od innych jak troszczyć się o nasz wspólny dom. Ale jeśli chcemy głosić dobrą nowinę w duchu „Laudato Si”, musimy sami zaangażować się, osobiście i wspólnotowo, w proces nawrócenia” – czytamy w tekście przygotowanego planu.

Pośród propozycji ekologicznego podejścia do duchowości, ojciec Xavier wymienia konieczność przekształcenia jezuickich centrów duchowości, domów rekolekcyjnych, w ośrodki eko-duchowe dające świadectwo ekologicznego stylu życia. W Polsce wiele naszych domów rekolekcyjnych ma ogrody-parki, przestrzenie zieleni, które wręcz zapraszają, by odnieść do natury wszelkie duchowe poruszenia. Wiele jest jednak do zrobienia i wiele można zrobić, by dawać przykład uczestnikom ignacjańskich rekolekcji, że ekologiczny styl życia wpływa pozytywnie na rozwój duchowy.

Ojciec Xavier zachęca w opracowanym planie, by uczyć się także od innych, nie tylko od katolików, jak łączyć duchowość z troską o wspólny dom, w którym żyjemy.

Cały artykuł w języku angielskim można przeczytać na stronie ecojesuit.com

Foto: Stanisław Pacholik SJ