W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, największym obecnie w Polsce szpitalu jednoimiennym, abp Salvatore Pennacchio wraz z kard. Kazimierzem Nyczem modlili się dzisiaj w intencji chorych z całej Archidiecezji.
W homilii ks. Kardynał wskazał na wielkie zaangażowanie całego personelu medycznego stojącego u boku chorych i cierpiących. Zacytował słowa papieża Franciszka, który napisał, że „choroba ma zawsze oblicze, i to tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej” i podkreślił Kardynał: „Ważne, żeby w trudnym dla wszystkich czasie pandemii, ludzie byli dla siebie braćmi”.
Szerszą relację można przeczytać na stronie Archidiecezji Warszawskiej
Wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Salvatore Pennacchio i kard. Kazimierzem Nyczem Mszę świętą koncelebrowali kapelani szpitala oraz duszpasterz środowisk medycznych w Archidiecezji Warszawskiej.
Obecnie zespół duszpasterski Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA składa się z trzech jezuitów (o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ, o. Mieczysław Sołowiej SJ) oraz siostry nazaretanki Stefanii Janiak.
„W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych COVID-19 obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego w Auli Wielkiej szpitala, gdzie zbudowaliśmy ołtarz a obsługa szpitala wyznaczyła miejsca dla zaproszonych gości, aby nie przekroczyć norm sanitarnych – mówi o. Zdzisław Gardocki SJ, kapelan szpitala (na zdjęciu powyżej w kombinezonie ochronnym). Do sakramentu chorych po homilii księdza Kardynała podeszła wcześniej ustalona liczba chorych naszego szpitala, którzy nie mają COVID-19. Byli to pacjenci onkologiczni, którzy bardzo przeżywali możliwość przyjęcia Sakramentu Chorych mimo obostrzeń. Do Sakramentu przystąpiły także osoby z personelu. Cała uroczystość miała wyjątkowy charakter i przeżywali ją wszyscy uczestnicy Mszy świętej, co było do zaobserwowania na twarzach, gdyż niejednemu z nas zakręciła się łza w oku. Towarzyszyło nam skupienie i radości, że w tak trudnym czasie był możliwy ten ważny gest solidarności z chorymi z całej Archidiecezji Warszawskiej”.