Tekst z Pisma świętego: „W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miało znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca. Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego. Wtedy odszedł od Niej anioł” (Łk 1,26-38).

 

Obraz do kontemplacji: Przywołaj w pamięci obrazy współczesnego świata i zamieszkujących go ludzi. Wyobraź sobie ponadto domek Maryi w Nazarecie i samą Maryję modlącą się lub pracującą, w chwili, gdy nawiedza Ją anioł.

 

Prośba o owoc kontemplacji: Proś o wdzięczność Trójcy Świętej za tajemnicę Wcielenia. Proś też o pragnienie coraz głębszego poznawania i pokochania Jezusa oraz zaangażowania w Jego dzieło zbawiania świata.

 

  1. Odsłona pierwsza. Świat

Spójrz na współczesny świat i zobacz zamieszkujących go ludzi: różne rasy, grupy  etniczne, kolory skóry, charaktery, temperamenty. Zobacz to, co w nim pozytywne i negatywne. Wsłuchaj się w jego dramaty, bóle i zagrożenia w różnych wymiarach. Zauważ ludzkie dokonania, talenty, trud i cierpienie. Zwróć szczególną uwagę na różnorodność i przeciwieństwa. Jedni się rodzą i dorastają, inni starzeją i umierają. Jedni się bawią, inni smucą. Jedni się kochają, drudzy nienawidzą. Jedni żyją w pokoju i sielance, inni w stanie wojny. Jedni budują, inni burzą…

Przyjrzyj się również „światowi”, który cię otacza, w którym żyjesz, który tworzysz, doskonalisz albo zniekształcasz. Zobacz twój udział w rozwoju albo degradacji środowiska i świata. Czy towarzyszy ci świadomość, że jesteś cząstką zagrożonej, poranionej ludzkości?

 

  1. Odsłona druga. Trójca Święta

Uświadom sobie teraz, że Trójca Święta patrzy z wielką troską i miłością na taki świat. Pomyśl, co czuje, widząc ludzi stworzonych do miłości, którzy nienawidzą się wzajemnie, czynią zło, prowadzą do destrukcji środowiska naturalnego i świata.

Wsłuchaj się w „myśli” Boga: „Zbawmy tych wszystkich zagubionych, biednych i cierpiących ludzi”. Kontempluj, co czyni, jak się intensywnie trudzi, wychodzi z inicjatywą Wcielenia, zaprasza człowieka do współpracy, wreszcie posyła swego Syna na ziemię.

Wyraź wdzięczność Bogu za Jego troskę i miłość do całego stworzonego świata. Pomyśl o swojej relacji z Trójcą Świętą. Uświadom sobie, że jesteś zaproszony, by zjednoczyć się w misji zbawczej Jezusa i wziąć udział w głębi życia wewnętrznego Boga, w miłości. Więź łącząca Ojca i Syna w Duchu Świętym (miłość) jest odbita w twoim sercu.

 

  1. Odsłona trzecia. Zwiastowanie

Przenieś się teraz oczyma wyobraźni do domku Maryi w Nazarecie. Zobacz anioła Gabriela, który przybywa z dobrą nowiną o zbawieniu świata. Pozdrawia przyszłą Matkę Boga i zachęca Ją do radości. Maryja jest pełna łaski, łaskawości (gr. charis); jest w najwyższym stopniu zjednoczona z Bogiem. Pan jest z Nią i On sam uzdalnia Ją do wyznaczonej misji.

Kontempluj Maryję. Wczuj się w Jej uczucia, pytania i lęki. Ma zostać Matką Mesjasza, chociaż jest dziewicą. Ewangelista Łukasz, opisując Jej wewnętrzne przeżycia używa wyrażenia, za pomocą którego opisuje się wzburzenie morza wywołane trzęsieniem ziemi. W Maryi dokonuje się wstrząs emocji ale także myśli, umysłu. Jej uczucia i umysł zostają poddane próbie. Dlatego nie od razu odpowiada Bogu. Najpierw rozważa, niemal walczy z wewnętrznym niepokojem i lękiem. Czy ma uznać to, co widzi i słyszy za iluzję i trzymać się mocno ziemi? Czy też powinna zaufać i otworzyć się na nowość Boga?

Wsłuchaj się w słowa Maryi. Najpierw roztrząsa w sercu, rozeznaje, szuka sensu wydarzeń, w których uczestniczy, a później stawia pytania. Jak to możliwe? Tajemnica Boga, która zostaje Jej objawiona, przekracza ludzki poziom intelektualny. Wymaga wyjścia poza stopień racjonalności i ogromnego zwierzenia, zaufania.

Bóg odpowiadając Maryi zapewnia Ją o mocy z wysoka, która będzie Jej towarzyszyć. Wcielenie Boga przekracza ramy ludzkiej logiki i praw natury, dlatego wymaga nadzwyczajnej interwencji Boga. W tajemnicy tej bierze udział cała Trójca Święta. Bóg Ojciec posyła Gabriela, napełnia Maryję nadzwyczajną łaską i „daje” swego Syna; Duch Święty dokonuje w Maryi dziewiczego poczęcia; Syn Boży zstępuje na ziemię, rodząc się z Dziewicy.

Wsłuchaj się w milczenie Maryi, które zapadło po słowach anioła. Bóg czeka na odpowiedź. Szanuje wolność człowieka. Maryja odpowiada: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”. Jej słowa oznaczają doskonałe posłuszeństwo, są powierzeniem życia woli Bożej. Bóg może je zabrać lub uczynić z nim, co zechce. Maryja przyznaje Bogu absolutne prawo do swego życia.

Zadziw się wielką delikatnością Boga i szacunkiem wobec ludzkiej wolności, a także pokorą i posłuszeństwem Maryi. Pomyśl, że jesteś sługą, służebnicą Pana. Jakie uczucia rodzi w tobie myśl o całkowitym oddaniu się Bogu?

 

Rozmowa końcowa: Uwielbiaj Trójcę Świętą i dziękuj za tajemnicę Wcielenia. Porozmawiaj także z Maryją o tym, co podpowie ci serce.  Odmów Zdrowaś Mario.

Więcej w książce: Stanisław Biel SJ, Ćwiczenia duchowe w życiu codziennym, WAM 2021