Przed tygodniem, dnia 3 marca 2021 roku, zmarła w 95. roku życia Helena Janina Królikowska z d. Sobótka. Sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego, pseudonim „Lena”, „Królewna”. Jej nieszczęśliwa miłość związała ją na zawsze z jezuitami.
Jej narzeczony, Stanisław Rutkowski (Dyzio), organista w kościele jezuitów na warszawskiej Starówce przy ul. Świętojańskiej 10, zginął w 1944 roku wraz z jezuitami w masakrze przy ul. Rakowieckiej 61.
Helenka śpiewała w kościelnym chórze, którego dyrygentem był starszy od niej o siedem lat Stanisław. Zakochali się. Czekała na niego, gdy poszedł w drugi dzień Powstania na Rakowiecką zastąpić na Mszy św. swojego brata organistę. Już stamtąd nie wrócił.
Było po godz. 10:00, gdy do klasztoru wkroczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy SS – opisuje o. Felicjan Paluszkiewicz SJ w książce „Marakra w klasztorze”. Ponad 50 osób zegnano do sutereny, gdzie mieściła się kotłownia centralnego ogrzewania. Niemcy wrzucili do pomieszczenia kilka granatów i otworzyli ogień z broni maszynowej. Niewielu ocalało. Wraz z jezuitami zginął także Stanisław Dionizy Rutkowski – Dyzio.
O historii miłości Helenki i Dyzia można przeczytać w artykule opublikowanym dwa lata temu w Biuletynie Informacyjnym Związku Powstańców Warszawskich.
Krótki biogram Heleny Janiny Królikowskiej przesłany nam przez panią Hannę Haską (córkę śp. Heleny)
Urodziła się 6 maja 1925 r. w Warszawie. Mieszkała przy ul. Freta 40 (Rynek Nowego Miasta). Od stycznia 1942 r. do sierpnia 1944 r., harcerka „Szarych Szeregów” 19 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater (drużynową Alicja Grabowska ps. „Malutka”). W Powstaniu od 1 do 31 sierpnia 1944 r. służyła na Starym Mieście. Z Pruszkowa (Dulag 121) zabrana wraz z matką do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Więziona od 4 września 1944 r. do 25 kwietnia 1945 r. (Numer obozowy 63 440). 25 kwietnia 1945 r. uratowana przez Szwedzki Czerwony Krzyż, z inicjatywy hrabiego Folke Bernadotte, i zabrana pierwszym transportem, białymi autobusami, do Danii. Następnie z Kopenhagi okrętem do Szwecji (Malmö). Powróciła do Warszawy w październiku 1945 roku.
Po wojnie pracowała jako starszy radca w Departamencie Kadr Ministerstwa Rolnictwa, następnie jako kierownik kadr Państwowych Torów Wyścigów Konnych.
Odznaczona: Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Krzyż Oświęcimski, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Warszawy.
Najbliżej Rodzinie śp. Heleny składamy szczere wyrazy współczucia i zapewniamy o modlitwie.