500 lat temu, 20 maja 1521 roku, św. Ignacy Loyola przeżył najtrudniejsze chwile w swoim życiu – kula armatnia strzaskała mu nogę. Nie mógł już być tym, kim zawsze pragnął. Czyli kim? Żołnierzem w pełni sprawnym, wielce zasłużonym i wiernym królowi, podbijającym serca dam. Doświadczył pustki. Był zdesperowany i zaczął uważać się za umarłego. Leżąc bezsilny w łóżku zaczął czytać. W tamtych czasach książki były towarem deficytowym więc podczas długiej rekonwalescencji nie miał dostępu do ulubionych romansów. W domu był tylko egzemplarz „Życia Chrystusa” oraz księga „Żywotów świętych”. Co za nuda! – pomyślałoby wielu rycerzy i być może tak również pomyślał Ignacy. Jednak czytając zaczął zadawać sobie pytanie: „Co by to było, gdybym zrobił to, co św. Franciszek albo to, co św. Dominik?” Rozpoczął się proces jego nawrócenia.

Dzisiaj, nawiązując do tego wydarzenia, jezuici wraz ze studentami inicjują projekt o zagadkowej nazwie „i9”, gdzie „i” oznacza pierwszą literę imienia Ignacy a cyfra 9 – dziewięć dni, czyli czas, jaki młodzi ludzie z Duszpasterstw Akademickich dają sobie na nawrócenie. Inspirowani nawróceniem Ignacego Loyoli będą czytali, czytali, czytali… i rozważali skupiając się na zagadnieniu spowiedzi i jej roli w życiu.

Zapraszamy wszystkich młodych do podjęcia tego wyzwania.

Organizatorzy będą cyklicznie, za każdym razem przez 9 dni, proponowali na stronie WYZWANIEi9.pl rozważania i ćwiczenia nawiązujące do nawrócenia oraz do sakramentu pojednania i pokuty. Pierwszy start 12 maja.

Na koniec programu w jezuickich ośrodkach duszpasterstwa akademickiego będzie organizowana „Spowiedź do oporu”, czyli nocny dyżur spowiedniczy duszpasterzy.

Zapisy będą wkrótce prowadzone na stronie internetowej wyzwaniei9.pl.

W związku z rozpoczynającym się 20 maja 2021 Jubileuszowym Rokiem Ignacjańskim, wyzwanie będzie ponawiane raz w miesiącu aż do końca obchodów jubileuszowych dnia 31 lipca 2022 roku.

Moderatorem przedsięwzięcia jest Paweł Kowalski SJ, duszpasterz akademicki z Gdańska, a głównym koordynatorem Urszula Michalik.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony Duszpasterstwa Akademickiego WINNICA z Gdańska.