Jednym z wydarzeń Roku Ignacjańskiego, który rozpoczyna się w maju tego roku i potrwa do 31 lipca 2022, będzie peregrynacja relikwii pierwszego stopnia św. Ignacego Loyoli.

Peregrynacji relikwii będzie towarzyszyła ikona świętego, która powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Została namalowana według kanonów malarstwa bizantyjskiego, na desce lipowej, zagruntowanej i pozłoconej, w technice temperowej, naturalnymi pigmentami. Ikonę zaprojektował i namalował o. Zygfryd Kot SJ.

Cała kompozycja bazuje na świadectwie życia św. Ignacego. Postać świętego namalowana jest w trzech perspektywach:

  • boskiej – złote tło, symbol światła Ducha Św.;
  • duchowej – sztandar ze znakiem krzyża nawiązujący do kontemplacji o dwóch sztandarach z książeczki Ćwiczeń Duchowych;
  • historycznej – postać ubrana w strój kapłana z epoki XVI w.

Z pełnym opisem ikony i jej symboliki można zapoznać się na stronie internetowej PRACOWNI ŚW. ŁUKASZA

Na naszej stronie będziemy relacjonowali na bieżąco drogę, jaką będzie przemierzał Ignacy. Poniżej można zapoznać się z kalendarium peregrynacji relikwii oraz ikony św. Ignacego, które odwiedzą wszystkie jezuickie placówki w Polsce. Kolorem zielonym zaznaczone są placówki Prowincji Polski Południowej, a białym placówki Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej.

Na czas Roku Ignacjańskiego wszystkie jezuickie kościoły i publiczne kaplice staną się Świątyniami Jubileuszowymi, w których od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.