Katolicka Agencja Informacyjna przeprowadziła wywiad z Przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego – o. Tomaszem Ortmannem SJ. Tematem rozmowy był Jubileuszowy Rok Ignacjański oraz jezuickie dzieła realizowane w Polsce. Ojciec Prowincjał tłumaczy skąd wzięło się hasło Roku Ignacjańskiego „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo” i co ono oznacza przede wszystkim dla jezuity.

„Św. Ignacemu przyszło żyć w świecie równie skomplikowanym jak obecnie. Co może dziwić, Kościół w tamtych czasach był bardziej pogubiony niż dziś, z tym, że dziś mamy większą świadomość tego, co się wokół nas dzieje. Wtedy jednak św. Ignacy nie tylko się nie zagubił, ale od razu zaczął też inspirować innych. Jego duchowość ma w sobie coś takiego, że przeżywa swój rozkwit właśnie wtedy, gdy pojawiają się jakieś napięcia i niepokoje” – mówi ojciec Prowincjał.

Z wywiadu dowiemy się także, jaka jest rola jezuitów w Kościele. Ojciec Ortmann podkreśla, że im bardziej jezuici są wierni Kościołowi, tym bardziej są wierni św. Ignacemu. „Chcemy służyć Kościołowi tak jak on sam służył. Jedna ze wprowadzonych przez niego zasad brzmiała: trzeba iść tam, gdzie istnieje największa potrzeba, ale i tam, gdzie nikt inny nie chce iść”.

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Na zdjęciu powyżej jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego wraz z Generałem i Prowincjałem w 2019 roku (Collegium Bobolanum).

Przeczytaj także co powiedział o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ Polskiej Agencji Prasowej.