O najnowszej historii kościoła w Białymstoku na Syberii opowiada o. Wojciech Ziółek SJ, proboszcz parafii w Tomsku, do której syberyjska polska osada należy:

– Stary kościół spalił się 19 IV 2017 r. W 2018 roku na pogorzelisku została odprawiona Msza 13 czerwca w odpust parafialny św. Antoniego. Rok później, także 13 czerwca została odprawiona Msza św. i rozpoczęto budowę.

– Pierwsza Msza św. w nowym kościele została odprawiona na Boże Narodzenie 2019 r. Miał być poświęcony rok temu na św. Antoniego, ale z powodu pandemii nie było to możliwe, więc zostało to dokonane teraz.

Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył bp Joseph Werth SJ, ordynariusz diecezji z Nowosybirska, który dokonał poświęcenia. Byli obecni: Regionalny Przełożony jezuitów, o. Bogusław Steczek SJ oraz Konsul Rzeczypospolitej Polskiej z Irkucka p. Krzysztof Świderek, jezuici i inni katoliccy księża z okolicznych parafii, przedstawiciele miejscowych władz i miejscowi parafianie, bo to dla nich ten kościół został wybudowany.

– Dostaliśmy – dodaje o. Wojciech – bardzo ciepłe, gratulacyjne listy od biskupa prawosławnego, z diecezji, na terenie której znajduje się ten kościół i z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, w Polsce – bardzo wzruszający list po rosyjsku.

Celebracja rozpoczęła się przy pomniku ofiar represji, które zginęły w 1938 roku, bo tam rozegrała się tzw. Tragedia Białostocka. Zostało w niej rozstrzelanych ponad 60 mężczyzn. Tam było wprowadzenie, modlitwa za zmarłych. Tam też była mowa o tym, że jak pojawili się w Białymstoku na Syberii pierwsi osadnicy to przynieśli ze sobą dwa skarby: miłość do ojczyzny i miłość do wiary. Te skarby przechowali do tej pory o czym świadczy pomnik, na którym jest krzyż, świadectwo zachowanej wiary i nasze godło narodowe z napisem: „Polska pamięta”.

Zebrani w uroczystej procesji przeszli do stopni kościoła. Tam były podziękowania oraz słowo o historii powstawania świątyni. Biskup otworzył drzwi kościoła i zebrani weszli do środka. W procesji została przyniesiona wielka, bardzo piękna kopia obrazu Jasnogórskiego w oryginalnych rozmiarach, namalowana przez Br. Bronisława Podsiadłego SJ. Obraz Matki Bożej został zawieszony obok wizerunków św. Antoniego oraz Pana Jezusa Miłosiernego i rozpoczęło się poświęcenie. Kazanie wygłosił bp Werth.

Na koniec Mszy św. przemawiali: biskup, główny budowniczy kościoła o. Krzysztof Korolczuk SJ, pan konsul, proboszcz z Tomska, o. Wojciech Ziółek SJ, przedstawiciele Polonii i pochodzący stamtąd historyk Wasilij Haniewicz, który na temat historii katolików i Polaków w Obwodzie Tomskim wie wszystko i napisał na ten temat wiele książek, również książkę zatytułowaną „Tragedia Białostocka”.

Spotkanie zakończyło się uroczystą agapą. Jak dopowiada o. Wojciech:

– po całej uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na obiad, przygotowany przez nasze parafianki i przywieziony z Tomska. Ciepły obiad, kompot, słodkości i na koniec lody ofiarowane wszystkim przez o. Korolczuka.

W uroczystości wzięło udział ok. 150 osób, z czego 80 przyjechało z Tomska.

  • zdjęcia: Andrzej Rybacki, wł. parafii w Tomsku