We środę 7 lipca relikwie wraz z ikoną św. Ignacego Loyoli przybyły na jezuicką Górkę w Zakopanem. Prosto z Czechowic – Dziedzic przywiózł je na Podhale o. Witold Trawka SJ. Popołudniu relikwiarz wraz z wizerunkiem założyciela Towarzystwa Jezusowego pod czujnym okiem ojca superiora Jana Gruszki SJ został wystawiony w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdą środę w naszym zakopiańskim kościele po wieczornej eucharystii odmawiana jest nowenna w intencji próśb i podziękowań do patronki świątyni. W związku z peregrynacją o. Tadeusz Hajduk SJ – dyrektor domu rekolekcyjnego działającego na Górce – wygłosił kazanie, w którym poruszył wątek historii założyciela zakonu i jego duchowości, a później wśród próśb i podziękowań zanoszonych do Matki Bożej odczytał wezwania nawiązujące do jezuickich dzieł. Zanoszono więc prośby za składających śluby abstynenckie na Górce, za dających i odprawiających ćwiczenia duchowne w naszym domu rekolekcyjnym, za naszych darczyńców i współpracowników, a także o nowe powołania do naszego zakonu.

W kolejnych dniach każdy z duszpasterzy odprawiający mszę w naszym kościele na początku eucharystii przypominał wiernym o obecności relikwii i ikony, a także o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w związku z obchodzonym w Towarzystwie Jezusowym jubileuszem 500-lecia nawrócenia ojca Ignacego i 400 rocznicy jego kanonizacji. W niedzielę zaś na wszystkich mszach świętych kazanie oprócz komentarza do czytań było poświęcone baskijskiemu rycerzowi, który zdecydował się walczyć pod sztandarem krzyża.

Cieszy nas czas obecności naszego świętego założyciela na Górce – tym bardziej, iż jest ona miejscem dawania ćwiczeń – aspektu naszego charyzmatu tak ważnego dla ojca Ignacego. Wielu rekolektantów w skupieniu przychodziło modlić się w obecności relikwii i ikony autora i patrona ignacjańskich rekolekcji.

Ufamy, że obecność wśród nas św. Ignacego Loyoli oraz obchodzony jubileusz przyniesie wielkie owoce w życiu naszej wspólnoty zakonnej, odwiedzających nasz kościół wiernych, gości oraz odprawiających tu rekolekcje.

Święty Ojcze Ignacy – módl się za nami i oręduj za dziełami prowadzonymi przez twoich duchowych synów na Górce!

Jan Głąba SJ