W dniach od 3-11 lipca 2011 odbyła się III Rekorowerymka WŻCh. Dwadzieścia dwie osoby z różnych ośrodków lokalnych Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce wyruszyły w pielgrzymce rowerowej do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Szczecinie.

Trasa nie wiodła prostą drogą, gdyż najpierw dotarliśmy w okolice Zgorzelca, gdzie przeprawiliśmy się na niemiecką stronę – relacjonuje o. Dariusz Michalski SJ. Chcieliśmy skorzystać z przepięknej ścieżki rowerowej wzdłuż Nysy i Odry. W trakcie pielgrzymki każdego dnia mieliśmy czas na medytację w oparciu o teksty z Autobiografii św. Ignacego Loyoli oraz Pismo Święte. Każdego dnia była Msza św. i duchowe podsumowanie przejechanego etapu. W sumie zrobiliśmy ok. 720 km. Okazało się, że byliśmy pierwszą pielgrzymką, która dotarła do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Szczecinie. Zostaliśmy tam przyjęci bardzo gościnnie przez wspólnotę jezuicką: o. Grzegorza Nogala SJ i o. Marka Szafrana SJ. Ten ostatni opowiedział nam bogatą historię Szczecina i naszego kościoła, zarówno tę najnowszą, jak i wcześniejszą. Od początku przekroczenia granicy Wielkopolski mieliśmy okazję przyjrzeć się znacząco innej architekturze ziem zachodnich (Nadodrza) oraz poznać niezwykle trudną historię tych ziem. Doświadczyliśmy też działania Bożej Opatrzności, gdy jedna z uczestniczek doznała na szczęście niegroźnej kontuzji, choć mogło się to skończyć znacznie gorzej. Wracamy do domu, do codzienności, umocnieni wspólnotą pielgrzymią, którą zawiązaliśmy przez te dni wspierając się nawzajem w trudzie pokonywania kolejnych odcinków. Jesteśmy napełnieni przepięknymi widokami dzikiej jeszcze przyrody nadodrzańskiej, spotkaniami z życzliwymi ludźmi – Polakami i Niemcami.

Organizatorzy pielgrzymki, Maciej i Zbyszek, spisali się na medal. Więcej o pielgrzymce można przeczytać na Facebooku. Tam też znajdują się liczne fotografie: https://www.facebook.com/wzchPL

Dariusz Michalski SJ