Wczoraj, 18 września, w dzień św. Stanisława Kostki, swoje 50-lecie życia zakonnego w Towarzystwie Jezusowym świętował o. Adam Schulz SJ. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Szczepana na warszawskim Mokotowie przewodniczył o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ, który na początku celebracji odczytał specjalny List o. Generała Arturo Sosy. Przełożony generalny jezuitów z uznaniem wypowiedział się o zaangażowaniu o. Adama w apostolstwo świeckich, w Radzie Ruchów Katolickich oraz pracy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu zakonu podziękował za oddanie i miłość o. Adama do Towarzystwa oraz jego lojalność.

Podczas homilii Jubilat podzielił się świadectwem życia zakonnego i duszpasterskiego z okresu przeżytego półwiecza. „Moje powołanie – wspominał o. Adam – zrodziło się podczas przygotowania rekolekcji dla studentów i starszej młodzieży z okazji św. Stanisława Kostki w listopadzie 1970 roku. Duszpasterz młodzieży zdecydował, że rekolekcje poprowadzą 3 osoby z grupy młodzieżowej – my mieliśmy wtedy po 18 lat… Po tych rekolekcjach zapragnąłem pomagać ludziom w spotkaniu z Bogiem kochającym i pełnym miłosierdzia”. Potem Jubilat przedstawił zarys swojej drogi zakonnej: pracy w Piotrkowie Trybunalskim, w Warszawie na Rakowieckiej jako rektora kolegium i jako przełożonego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Podkreślił, że ważnym obszarem jego zainteresowań i pracy była duchowość ignacjańska i Ćwiczenia Duchowne. Istotną posługą o. Adama była funkcja rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w ramach której organizował wiele konferencji prasowych, udzielał wywiadów i konsultacji dla mediów polskich i zagranicznych.

Ważną działalnością duszpasterską, wręcz pasją, było tworzenie małych wspólnot, ruchów, gdzie osoby świeckie mogły pogłębiać swoją wiarę. Wiele z tych wspólnot działa do dziś. „Bardzo mi zależało i zależy nie tylko na rozwoju ruchów, ale ich wzajemnej współpracy” – mówił o. Adam, który był organizatorem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich i pełni funkcję przewodniczącego Rady Ruchów. „Przez cały czas pracowałem nad odkrywaniem piękna powołania człowieka świeckiego oraz specyfiki duchowości świeckich” – podkreślał Jubilat. Na zakończenie Mszy św. w imieniu ruchów dziękowała o. Adamowi prezydent WŻCH w Polsce, Marta Lewandowska-Harasimowicz.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele ruchów katolickich, stowarzyszeń i wspólnot, głównie Wspólnot Życia Chrześcijańskiego, a także wierni warszawskiej parafii św. Szczepana, w której na co dzień posługuje o. Adam. Po Mszy św. w sali św. Judy Tadeusza była okazja do składania Jubilatowi życzeń, przyjacielskich rozmów i pamiątkowych zdjęć.

Relacja i zdjęcia: Krzysztof Dorosz SJ