Dzisiaj, 8 września o godz. 18:00, gdynianie żegnali relikwie św. Ignacego Loyoli i towarzyszącą im ikonę Świętego założyciela zakonu jezuitów. Podczas tygodniowego pobytu doczesnych szczątek św. Ignacego na Wzgórzu św. Stanisława Kostki w Gdyni odbyło się wiele wydarzeń towarzyszących tej szczególnej peregrynacji. Poniżej publikujemy relację o. Andriana Helika SJ.

Ikona i relikwiarz św. Ignacego Loyoli zostały przywiezione do Gdyni z Świętej Lipki przez o. Rektora Janusza Warzochę w ostatnim dniu sierpnia. Piękną dekorację w kościele parafialnym przygotowała s. Marzena Kasprzycka RSCJ. Oficjalnego rozpoczęcia nawiedzenia dopełnił nowy o. proboszcz Krzysztof Łaszcz SJ. W jego słowie powitania od razu wszyscy zgromadzeni na liturgii wieczornej odnaleźli sznyty misjonarskiego fachu. O. Proboszcz wyłożył w krótkim słowie ideę nawiedzenia i obecności w całej historii zbawienia robiąc paralelę do Nawiedzenia NMP. Po czym została odmówiona litania do św. Ignacego, której mnogość wezwań już nakreśliła jego losy i dzieło. W kazaniu okolicznościowym o. wikary Jakub Szelka SJ odniósł się zaś do tego jak sam św. Ignacy traktował wartość czasów, miejsc i spotkań.

Zdjęcie: Sławomir Maj

W kolejnych dniach na eucharystiach wieczornych zawsze postępowaliśmy metodycznie jakby w ćwiczeniu duchowym. Po Ewangelii, lektor czytał fragment z „Opowieści Pielgrzyma czyli Autobiografii św. Ignacego Loyoli” po czym celebrans kontekstulizował tekst liturgiczny i hagiograficzny najlepiej jak potrafił.

W kolejnych dniach za liturgię odpowiadali: o. Artur Wyzina SJ, dyrektor Zespołu Szkół Jezuitów, który wobec ikony i relikwii rozpoczął nowy rok szkolny.

1 września jak zawsze w pierwszą środę miesiąca, tradycyjnie miała miejsce modlitwa charyzmatyczna, za którą odpowiada o. Janusz Warzocha, a swoim świadectwem pośród trudnych doświadczeń życia podzielił się o. Jerzy Białek SJ. W pierwszy czwartek miesiąca zaś w kontekście modlitwy o powołania za liturgię odpowiadali nowicjusze wraz z nowymi kandydatami. O zdrowiu duchowym potrzebnym w przeżywaniu każdego powołania mówił o. Adrian Helik SJ, Socjusz Magistra Nowicjatu. O. Piotr Szymański SJ, Magister Nowicjatu, zaś w pierwszy piątek świadczył o rozeznawaniu duchów i nawróceniu osobistym. W tym dniu także był przedłużony dyżur spowiedniczy. W sobotę o. Rafał Huzarski SJ odniósł się do wartości przemiany nie tylko w życiu św. Ignacego. Wielką przemianą jest nowe życie, dlatego miała miejsce szczególna modlitwa za kobiety oczekujące potomstwa. Ostatnią niedzielną Eucharystię sprawował o. Jacek Granatowski SJ brawurowo przedstawiając ignacjański fundament i życie według słusznej miary. W poniedziałek za liturgię odpowiadał o. Grzegorz Ginter SJ i miejscowa Wspólnota Życia Chrześcijańskiego.

Przyzwolenie na Boże kształtowanie wpierw wyłożone katechetycznie mogło zostać po eucharystii przeżyte w medytacji prowadzonej. Podobnie we wtorek wsparty został o. Przemysław Gwadera SJ, który przybliżył temat znajdowania Boga we wszystkim, a WŻCh pomogła w praktycznej aplikacji prowadząc kolejną medytację prowadzoną. W Święto Narodzenia NMP zakończyliśmy peregrynację uroczystym Te Deum i rozpoczynając nowy rok w Kolegium Jezuitów na Wzgórzu Św. Stanisława Kostki w Gdyni.