Postać o. Stanisława Musiała SJ jest ciągle żywa, tak w środowisku chrześcijańskim jak i żydowskim. Wczoraj wręczono nagrody jego imienia.

Fot: Adam Koprowski

Uroczystość odbyła się 8 października w Akademii Ignatianum w Krakowie w Auli Wielkiej im. Grzegorza Piramowicza SJ, a nagrodą zostali uhonorowani
– dziennikarz i historyk Marian Turski za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
– działaczka społeczna Anna Brzyska za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Marian Turski i Anna Brzyska (foto: Maciej Jaźwiecki, Paulina Miś-Wiewióra)

Stanisław Musiał SJ (1938–2004) – jezuita, żarliwy rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego, bezkompromisowy publicysta. Niezwykły duszpasterz, przyjaciel osób bezdomnych, cierpiących, starszych. Redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Członek jury Nagrody Literackiej Nike. Laureat „Grand Press” – tzw. polskiego Pulitzera – oraz Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Autor książek „Dwanaście koszy ułomków” i „Czarne jest czarne”.