Hinduski jezuita, obrońca praw człowieka i wolności religijnej o. Cedric Prakash SJ został tegorocznym laureatem Nagrody im. Louisa Careno za wybitne dziennikarstwo, przyznawanej przez Indyjskie Stowarzyszenie Prasy Katolickiej (Indian Catholic Press Association – ICPA).

„Jego ostre jak brzytwa analizy zagadnień społeczno-kulturowych i politycznych, zwłaszcza w odniesieniu do różnych grup religijnych i etnicznych oraz fundamentalizmu, doprowadziły do głębokich debat w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący ICPA Ignatius Gonsalves w oświadczeniu, cytowanym przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 1 grudnia w Bombaju. Przyznawana raz w roku nagroda upamiętnia hiszpańskiego salezjanina i misjonarza José Luisa Careno, który działał w Indiach i na Filipinach. Zmarły w 1986 zakonnik był dziennikarzem, muzykiem i poetą, założył też cieszące się dużym uznaniem Sacred Heart College w Vellore w stanie Tamil Nadu na południu Indii.

Ojciec Prakash mieszka on w Ahmadabadzie w stanie Gudżarat na zachodzie Indii. Tam też prowadzi założone przez siebie Jezuickie Centrum Praw Człowieka, Sprawiedliwości i Pokoju. W latach 2016-2018 działał także w Bejrucie wspierając Jezuicką Służbę Uchodźcom (Jesuit Refugee Service).

Za swoje zaangażowanie w obronie praw człowieka oraz upominanie się o sprawiedliwość wobec mniejszości w Indiach, o. Prakash, otrzymał też szereg innych odznaczeń. W roku 2013 przyznano mu Nagrodę Matki Teresy z Kalkuty na rzecz Sprawiedliwości Społecznej.

Fot. archivioradiovaticana.va

Zobacz także artykuł oraz wymowne zdjęcie na portalu ONET.PL