W dniach 17-24 listopada będzie trwał na całym świecie #RedWeek. Setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych zostanie w tym czasie podświetlonych czerwonym światłem w ramach globalnego wezwania do respektowania wolności religijnej. Zdjęcie powyżej: flickr.com / Angela Xu

Kampanię #RedWeek (Czerwony Tydzień) zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Thomas Heine-Geldern, Prezydent Wykonawczy PKWP wyjaśnia, że kampania jest „przesłaniem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie”.

W roku bieżącym kampania #RedWeek pragnie szczególnie zaakcentować kwestię dziewcząt i kobiet ze środowisk chrześcijańskich i innych mniejszości wyznaniowych, które cierpią z powodu uprowadzeń, przymusowych małżeństw, przymusowych konwersji i przemocy seksualnej.

Także jezuici w Polsce włączą się w #RedWeek.

W sobotę 20 listopada w Poznaniu przejdzie marsz milczenia „Zabijani w ciszy” (Plac Wolności – okolice Starego Rynku – kościół oo. jezuitów). Celem wydarzenia jest skłonienie do refleksji nad dramatyczną sytuacją chrześcijan prześladowanych i dyskryminowanych w kilkudziesięciu krajach świata. O godz. 17:00 uczestnicy z czerwonymi elementami ubioru i zapalonymi czerwonymi lampionami przejdą w milczeniu na plac przed kościołem oo. jezuitów, którego wieża będzie podświetlona czerwonym światłem, symbolizującym przelaną krew wyznawców Chrystusa. W tym miejscu wysłuchają dwóch świadectw osób pochodzących z krajów, gdzie trwają prześladowania. Zgromadzenie zakończy koronka do Miłosierdzia Bożego. Będzie można także wziąć udział w Eucharystii celebrowanej w kościele oo. jezuitów (więcej na stronie: https://www.poznan-jezuici.pl).

Poniżej widok na kościół jezuitów w Poznaniu.