Obecny rektor Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego (UCA), o. Andreu Oliva SJ, z satysfakcję przyjął decyzję Sądu Najwyższego Salwadoru ze stycznia tego roku o wznowieniu procesu dotyczącego zabójstwa sześciu jezuitów i ich dwóch współpracowniczek dokonanego przez bojówki rządowe w listopadzie 1989 roku. Czekały na to rodziny ofiar chcące do końca poznać prawdę.

Zamordowani jezuici byli niewygodni dla rządzących i postrzegani jako sprzyjający lewicowej partii Frente Farabundo Martí para la Liberación Nacional (FMLN). Ówczesny prezydent Salwadoru Alfredo Cristiani (ur. 1947), choć uważał się za katolika, nie mógł zaakceptować nacisków ze strony jezuitów o pokojowe rozstrzygnięcie politycznego sporu. To wobec niego kierowane są obecnie oskarżenia o zlecenie żołnierzom tego morderstwa.

Gdy sąd powraca do masakry sprzed 32 lat, Kościół katolicki przygotowuje się do beatyfikacji innej ofiary prawicowych rządów w Salwadorze, a mianowicie zabitego w 1977 roku o. Rutilio Grande SJ. Jezuici przygotowują się do świętowania jego beatyfikacji i przypominają światu Współbrata, który do dzisiaj jest dla Salwadorczyków przykładem heroizmu w solidarności z ubogimi. Zostanie wyniesiony na ołtarze dnia 22 stycznia 2022, a uroczystościom będzie przewodniczył w San Salwadorze kardynał Gregorio Rosa Chávez.

Photo: Commemorating Jesuits in El Salvador murdered in 1989, Steve Rhodes / flickr.com