Dzisiaj rano, 27 lutego 2022 r., zmarł w Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni o. Piotr Sasin SJ. Odszedł do Pana w 82. roku życia, 66. powołania zakonnego i 54. kapłaństwa.

o. Piotr Sasin SJ urodził się 14 sierpnia 1940 roku w Warszawie jako syn Piotra i Eugenii. Wstąpił do Nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu, dnia 14 sierpnia 1956 r., dokładnie w 16-tą rocznicę swoich urodzin. Pierwsze śluby złożył 15 sierpnia 1958 r. w Poznaniu.

Formację do kapłaństwa odbywał w Poznaniu, Krakowie i Warszawie, a sakrament święceń otrzymał w Warszawie, 17 czerwca 1968 roku, z rąk Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Pracował potem duszpastersko w Piotrkowie Trybunalskim, Toruniu i Szczecinie, gdzie w 1974 roku złożył ostatnie śluby w Towarzystwie Jezusowym. Następnie posługiwał w Świętej Lipce i w Warszawie, gdzie przez 15 lat (od 1979 r.) był wikariuszem w parafii św. Andrzeja Boboli na Mokotowie.

Od 1994 r. pracował w Łodzi, zajmując się potrzebującymi, a w 1997 r. przyjechał na krótko do Piotrkowa Trybunalskiego, by stamtąd udać się na Białoruś. W latach 2000-2004 pracował jako duszpasterz na białoruskich parafiach w Indurze i Odelsku (w diecezji grodzieńskiej). Głosił nauki rekolekcyjne w wioskach i miasteczkach na Białorusi, organizował dla wiernych wydarzenia kulturalne i pomagał ubogim uczniom.

Tak sam opisuje ten okres: „W samej Indurze spełniałem zwyczajne obowiązki duszpasterskie (msze, chrzty, śluby, pogrzeby, spowiedź). Zaprowadziłem Kronikę Parafialną i wyrysowałem mapę parafii. Grałem niekiedy staruszkom na szarpanych instrumentach, porządkowałem z zastępcą proboszcza wnętrze kościoła. Miałem dobre kontakty z ludźmi  oraz z miejscowym prawosławnym proboszczem”.

Do Piotrkowa powrócił w 2005 roku, po krótkim pobycie w Radomiu. We wszystkich tych miejscach jest wspominany jako kapłan wrażliwy, otwarty na ubogich, na młodzież i na rodziny. Prawdopodobnie niewielu wie, że zajmował się komponowaniem muzyki i tekstów piosenek publikowanych w kilku śpiewnikach.

W 2009 roku Rada Archidiecezjalna Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus” Archidiecezji Warszawskiej, przyznała Ojcu Piotrowi Sasinowi SJ, Brązowy Medal w Służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Ostatnie lata życia spędził ojciec Piotr w Kolegium Jezuitów w Gdyni, gdzie zmarł w niedzielny poranek 27 lutego 2022 roku.