Wczoraj w centrum Nowego Sącza, przy ruinach zamku, odbyła się modlitwa różańcowa w języku polskim i ukraińskim. Było to jedno ze spotkaniach w ramach Powstania Różańcowego – inicjatywy polegającej na wspólnym gromadzeniu się na modlitwie trzynastego dnia każdego miesiąca.
Nie jest to jedyna inicjatywa modlitewna w Parafii pw. Ducha Świętego, gdyż rozpoczęła ona swoje wysiłki dla Ukrainy właśnie od modlitwy. Z inicjatywy Żywego Różańca, od 3 marca w kościele parafialnym trwa nieustanna, całodobowa modlitwa różańcowa w intencji pokoju. Zainteresowanie jest tak duże, że już na kilka dni do przodu grafik modlących się wolontariuszy jest zapełniony. Wszystko na to wskazuje, że prócz tej modlitwy, kolejną oddolną inicjatywą serca będzie wprowadzenie ścisłego postu w intencji jak najszybszego zakończenia wojny. – informuje o. Superior Andrzej Migacz.
Modlitwie towarzyszy też bardzo konkretna pomoc. Parafia w Sączu pośredniczyła w przyjęciu wielu rodzin uchodźców, a obecnie wspomaga osoby, które postanowiły udzielić schronienia osobom z Ukrainy. Część tej pomocy dotrze w tym roku w ramach corocznej akcji przygotowywanie paczek świątecznych organizowanej przez Parafialny Zespół Caritas. Jak dodaje o. superior lokalna wspólnota wraz z Jezuickim Centrum Edukacji przystępuję także do prac nad utworzeniem specjalnego centrum z myślą o diasporze ukraińskiej:
Ze strony naszej jezuickiej wspólnoty i JCE przymierzamy się do otworzenia pewnego rodzaju ośrodka, który będzie bezpiecznym miejscem spotkań dla Ukraińców. W naszym zamyśle jest, by mogła być tam świadczona pomoc pedagogiczna i psychologiczna. Ośrodek mógłby służyć też jako centrum informacyjne dla uchodźców wobec różnych wyzwań, jakie niesie życie w obcym kraju. Aby te plany mogły się zrealizować, na dniach przystępujemy do przeprowadzenia pewnego remontu domu jednorodzinnego, które Towarzystwo otrzymało w spadku, aby go przystosować do potrzeb.