W jej dom trafiła rosyjska rakieta. Po wielu dniach tułaczki dotarła do jezuitów w Chmielnickim. Tam spędziła pierwszą normalnie przespaną noc. Świadectwo Tatiany można przeczytać w Vatican News. Z Polski do Chmielnickiego brat Jerzy dowozi na bieżąco dary dla zatrzymujących się tam uchodźców przybywających z terenów, gdzie trwa regularna wojna.

Dom rekolekcyjny w Chmielnickim (Ukraina) przekształcony w bezpieczne miejsce dla uciekających przed wojną.

O ofiarności parafian z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie mówił w Radiu Warszawa o. Waldemar Borzyszkowski SJ. Posłuchaj TUTAJ. Natomiast wywiad z koordynatorem „Jezuickiej pomocy dla Ukrainy” o. Vitaliyem Osmolovskyym SJ dostępny jest w języku francuskim na portalu ALETEIA.

Przez cały weekend pracują wolontariusze przy Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni. W sobotę dojechały tu dary zakupione przez absolwentów jezuickich szkół z Irlandii. Cztery busy załadowane żywnością oraz środkami higienicznymi dla dzieci i matek. Ta sama grupa absolwentów zorganizowała dziewięć tirów z darami, które zostały już wysłane w stronę granicy. Koszty transportu pokryła firma budowlana ATOMIC z Irlandii, a sklep Boots Derby zorganizował miejsce i zespół ludzi do profesjonalnego pakowania darów. Zdjęcia poniżej.

Do punktu przedszkolnego przy jezuickiej parafii w Gdyni dołączyły dzieci z Ukrainy. Jedna z wychowawczyń posługuje się językiem ukraińskim. Także jezuici przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie rozważają uruchomienie punktu przedszkolnego dla ukraińskich dzieci. Na zdjęciu poniżej o. Damian Czerniak z „Jezuickiej pomocy dla Ukrainy” z wizytą w punkcie.

O. Damian Czerniak SJ w punkcie przedszkolnym w Gdyni

W koronie gdyńskiego kościoła pw. św. Stanisława Kostki zaczęły się prace remontowe w celu przystosowania pomieszczeń na przyjęcie 10-15 osób na dłuższy pobyt. Przygotowywane są pokoje mieszkalne, kuchnia, pomieszczenia socjalne i sanitariaty.

W Jezuickim Centrum Społecznym „W Akcji” (JCS), mieszczącym się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej, od rana do późnej nocy trwa przyjmowanie zgłoszeń od Ukraińców i ich opiekunów. Pomagamy im w transporcie, zakwaterowaniu i szukaniu pracy. Nieraz potrzebują porady prawnej, medycznej, psychologicznej, translatorskiej. Większość czasu poświęcamy na poszukiwanie mieszkań i lokowanie w nich uchodźców różnej narodowości. Do tej pory biuro JCS pomogło ponad 70-ciu uchodźcom w zakwaterowaniu w prywatnych domach. W poszukiwaniu mieszkań jezuickie Centrum otrzymuje wsparcie ze strony wolontariuszy i wspólnot działających przy Parafii pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Pośredniczymy również w poszukiwaniu tymczasowego zakwaterowania w jezuickich wspólnotach rozsianych po całej Polsce. Odrębnym obszarem działań JCS jest pomaganie uchodźcom w dostaniu się do innych zachodnich krajów.

Trwają również zbiórki darów rzeczowych koordynowane przez Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”. Jak dotąd udało się je przetransportować do Drohobycza, Lwowa, Dorohuska, Żółkwi. Najbliższy kurs będzie organizowany do Fastowa, gdzie Siostry Dominikanki przyjmują masowo uciekinierów.

Jeszcze inny obszar działalności biura pomocy uchodźcom na Rakowieckiej dotyczy nawiązywania współpracy międzynarodowej z różnymi organizacjami pozarządowymi. Pomagają one w zaopatrzeniu poszczególnych miejsc noclegowych prowadzonych przez jezuitów w żywność, artykuły higieniczne i medyczne. Niezwykle ważne jest także obmyślanie wspólnych strategii działania wraz z najbliższym partnerem JCS jakim jest Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) oraz Xavier Network. ” W Akcji” pozostaje w nieustannym kontakcie przede wszystkim z biurami JRS w Brukseli, Rumunii i na Węgrzech. Ponadto przyjmie wiele zgłoszeń od wolontariuszy z Polski i z zagranicy, którzy chcą się włączyć we wspólne działania. Ich pomoc, szczególnie ta systematyczna jest niezwykle ważna.

Wolontariusze JCS nadal prężnie działają w przygranicznym punkcie prowadzonym wspólnie z Caritas w Zosinie. W ostatnim czasie, monitorując przygraniczne realia i odpowiadając na naglące potrzeby „W Akcji” zaangażowało się w rzecznictwo, mające na celu zapobieganie handlu ludźmi. Alarmuje różne organizacje i wskazuje na niepokojące zjawiska związane z bezpieczeństwem uchodźców. Rozwijana jest także współpraca z International Justice Mission, która zobowiązała się wesprzeć działalność JCS w tym obszarze.

W najbliższych tygodniach planowana jest seria szkoleń mających na celu szerzenie świadomości dotyczącej pomocy osobom z innych kręgów kulturowych, a szczególnie tym, uciekającym przed wojną.

Zaraz po weekendzie kolejna poradnia psychologiczna działająca przy kościele jezuitów będzie służyła bezpłatnym wsparciem ofiarom wojny. Tym razem, po Gdańsku i Poznaniu, poradnia będzie otwarta w Łodzi przy zaangażowaniu Fundacji Mocni w Duchu. Zobacz TUTAJ.