7 maja w kościele Świętej Rodziny w Tajpej Prowincja Chińska Towarzystwa Jezusowego świętowała święcenia diakonatu dwóch scholastyków: Philipa Fung Hon-chunga SJ i Przemysława Mąki SJ. Ze względu na pandemię wirusa Covid-19 komitet organizacyjny zaproponował dwie możliwości uczestnictwa w celebracji liturgicznej: osobiście lub poprzez transmisję na żywo (www.youtube.com/watch?v=3Y72Dx9twYA). Pomimo trudności, wierni, przyjaciele i koledzy z klasy obu ordynowanych z entuzjazmem wypełnili kościół.

Arcybiskup Tajpej, Abp Thomas Chung, miał początkowo przewodniczyć święceniom. Jednak ze względu na niedawne przypadki infekcji w kurii archidiecezji Tajpej, liturgii przewodniczył biskup diecezji Hsinchu i przewodniczący Regionalnej Konferencji Episkopatu Chin, bp John Baptist Lee. We Mszy św. wzięło udział ponad 30 koncelebransów.

Biskup Lee zachęcił obu święconych, aby zanurzyli się w dziełach miłosierdzia, pogłębiali swoje życie duchowe i byli gorliwi w ewangelizacji. Następnie dwaj ojcowie jezuici, o. Jaime Valenciano i o. Barry Martinson, nałożyli na nowych diakonów stułę i dalmatykę.

Pod koniec liturgii, Socjusz Prowincji Chińskiej, o. Luciano Morra SJ, wygłosił mowę dziękczynną w imieniu Prowincjała, o. Stephena Tonga SJ, który obecnie przebywa w Hong Kongu i nie mógł uczestniczyć w uroczystości z powodu ograniczeń w podróżowaniu spowodowanych pandemią. O. Morra odczytał list Ojca Prowincjała, w którym dziękuje on Biskupowi za wyświęcenie naszych dwóch współbraci jezuitów do diakonatu jako sług Kościoła.
W swoim liście o. Tong wspomniał również o zróżnicowanym pochodzeniu nowych diakonów: Filip jest neurologiem, a Przemysław baletnikiem, a jednak ten sam Pan powołał ich obu i umieścił ich razem. To pokazuje różnorodność i międzynarodowy charakter Towarzystwa Jezusowego. Ojciec Prowincjał ma szczerą nadzieję, że nowi diakoni będą niestrudzenie odzwierciedlać obraz Boga w każdych okolicznościach.

O. Tong opisał również rolę i istotę diakonów w pierwotnym Kościele. Zachęcił nowych diakonów, aby konkretnie wcielali w życie ducha Jezusa wyrażonego w słowach: „Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”, a ponadto wezwał ich, aby żyli zgodnie z dewizą jezuitów: „Dla większej chwały Bożej”, stojąc mocno na fundamencie Kościoła Świętego.

Na koniec o. Tong wyraził wdzięczność za hojność rodziców diakonów. Ma nadzieję, że obaj diakoni będą radośnie wzrastać w swoim powołaniu.

Na zakończenie liturgii nowi diakoni wygłosili przemówienia dziękczynne, każde w swoim języku ojczystym, odpowiednio kantońskim i polskim. Wyrazili wdzięczność za wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Ponieważ dzień święceń był jednocześnie świętem Matki Bożej Chińskiej, obaj diakoni uczcili Matkę Bożą bukietem kwiatów, śpiewając i tańcząc do Magnificat. W ten sposób zakończyli tę serdeczną uroczystość.

Tłumaczenie z: https://jcapsj.org/blog/2022/05/11/deacons-in-the-service-of-the-church/