Gdy we włoskim Corriere della Sera ukazał się artykuł omawiający rozmowę z papieżem Franciszkiem i cytujący jego słowa na temat wojny w Ukrainie, w mediach pojawiły się różne komentarze, od skrajnie krytycznych po pełne uznania dla papieża szukającego pokojowego sposobu położenia kresu spirali przemocy. Wypowiedzieli się także jezuici.
Kardynał Michael Czerny SJ podkreśla, że papież od początku inwazji Rosji na Ukrainę konsekwentnie szuka sposobów dotarcia do Putina, jako najwłaściwszej drogi, by doprowadzić do przerwania walk (Il Sismografo, 4 maja 2022).
Jakub Kołacz SJ komentując wypowiedzi papieża Franciszka na DEON.PL – „Wszystkie kontrowersje papieża Franciszka” – szczerze wyraża swoje rozczarowanie i obawia się, że wiele cennych i odważnych posunięć papieża od początku jego pontyfikatu może zostać przyćmionych przez niefortunne wypowiedzi dla Corriere della Sera.
Wojciech Żmudziński SJ w tekście „Niech nas jednoczy miłość, a nie nienawiść” pisze o swoim pozytywnym odbiorze wypowiedzi papieża. Uważa, że niektórzy komentatorzy niewłaściwie ją interpretują, zbyt krytycznie i jednostronnie. Przestrzega przed jednoczeniem się pod sztandarem wrogości.
Szkoda, że dyskusja nad wypowiedziami papieża, która rozpętała się w polskich mediach, przyćmiła kontekst, w jakim pojawił się tekst w Corriere della Sera. Ukazał się on z okazji promocji prezentowanej 29 kwietnia nowej książki papieża Franciszka zatytułowanej „Contro la guerra. Il coraggio di costruire la pace” (Przeciwko wojnie. Odwaga budowania pokoju). Gdy książka ukaże się w języku polskim, wszyscy Polacy będą mogli zapoznać się bliżej z wizją papieża Franciszka dotyczącą odwagi budowania pokoju na świecie.
W TVN24 słowa papieża Franciszka komentował Jacek Prusak SJ.
Foto: Wysłannik papieża Franciszka, kard. Krajewski, modli się nad zbiorową mogiłą pomordowanych w Borodjance (Ukraina). Źródło: Vatican News.