W ostatnich dniach kwietnia 2022 roku Łódź przeniosła się do Rzymu. Na zakończenie obchodów stulecia Archidiecezji Łódzkiej, w dniach 26-30 kwietnia udało się z pielgrzymką do Wiecznego Miasta 1350 pielgrzymów, a wśród nich wszyscy biskupi, 50 księży, przedstawiciele władz (prezydent miasta, wojewoda, marszałek województwa) oraz księża i biskupi innych wspólnot chrześcijańskich z terenu Archidiecezji.

Z jezuickiego ośrodka w Łodzi pojechały w pielgrzymce do Rzymu 64 osoby — mówi o. Remigiusz Recław SJ, przełożony wspólnoty jezuitów przy Sienkiewicza 60.

Pielgrzymując, połączyliśmy dwa jubileusze: 100 lat Archidiecezji i 500 lat od nawrócenia św. Ignacego — pisze o. Recław. Aby doświadczyć ignacjańskiego Rzymu, odwiedziliśmy najpierw kurię generalną, gdzie bardzo serdecznie przyjął nas o. Robert Danieluk SJ. W kaplicy domowej, przy mozaice o. Ivana Rupnika SJ, odprawiliśmy mszę świętą. Był to ważny moment, który pozwolił doświadczyć wielkości i uniwersalności Towarzystwa Jezusowego. Wielu zwróciło uwagę na bliskość generała jezuitów i papieża co do lokalizacji znajdujących się po sąsiedzku: Placu św. Piotra i siedziby jezuickiej Kurii.

Odwiedziliśmy także kościół Il Gesù oraz znajdujące się przy nim Kolegium Jezuitów, a w nim pokoje św. Ignacego. Medytowaliśmy przy grobie św. Ignacego, a następnie przeszliśmy etapami jego formacji. Odwiedziliśmy kościół św. Andrzeja na Kwirynale i pokoje św. Stanisława Kostki, a przy jego relikwiach zaśpiewaliśmy modlitwę św. Ignacego Loyoli „Zabierz Panie i przyjmij”.

W kościele św. Ignacego modliliśmy się przy relikwiach św. Jana Berchmansa oraz św. Alojzego Gonzagi. Zwieńczeniem ignacjańskiego Rzymu była wizyta w La Storta, gdzie św. Ignacy doświadczył mistycznej wizji, w której Bóg Ojciec przyłączył go do swojego Syna. W La Storta udało się nam wejść do kaplicy wybudowanej w miejscu mistycznych doświadczeń św. Ignacego. Kaplica jest co do zasady zamknięta, ale otworzono ją specjalnie dla nas.

Cała pielgrzymka przerodziła się w rekolekcje. Każdy dzień rozpoczynał się wprowadzeniem w modlitwę i mieliśmy zarezerwowany czas na medytację ignacjańską. W autobusie pod koniec dnia przeprowadzaliśmy rozmowę duchową, aby pogłębić i utrwalić duchowe doświadczenia. Bogu niech będą dzięki.

Remigiusz Recław SJ

O ekumenicznej pielgrzymce Łodzian do Rzymu przeczytaj na portalu DEON.PL