Redaktor Mateusz Sienkiewicz z Polskiego Radia Koszalin relacjonuje nowe dzieło jezuickiego artysty Marco Ivana Rupnika. Pracowało nad nim kilkudziesięciu artystów skupionych we wspólnocie założonej przez o. Marko, by ożywić kolorowymi mozaikami wnętrze kościoła pw. św. Krzysztofa w Szczecinku.

Na stronie Polskiego Radia Koszalin można wysłuchać wywiadu z o. Rupnikiem, który opowiada o swojej pracy, o roli symboliki biblijnej i liturgicznej, a także o swoich uczniach, którzy odbywając studia, żyją razem przez przynajmniej cztery lata.

Ojciec Marko mówi w wywiadzie między innymi, że „już od VIII wieku Kościół zrozumiał, że obraz i kolor mogą w sposób prawidłowy tłumaczyć Słowo Boże”. Przypomina, że kolor istnieje tylko dzięki światłu, więc warto zadać sobie pytanie: Skąd pochodzi światło? – dodaje o. Rupnik i po odpowiedź odsyła do Ewangelii według św. Jana.

„Nie malujcie z otwartymi oczyma — mówił artyście przed wielu laty jeden z jego profesorów — róbcie to z przymkniętymi do połowy powiekami. Kiedy jesteście młodzi, macie oczy szeroko otwarte, kłócicie się o detale, ale kiedy jesteście już blisko śmierci i macie oczy przymknięte, wtedy widzicie to, co najważniejsze. Reszta was nie interesuje”.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wnętrza kościoła i wysłuchania wywiadu.

Foto: Mateusz Sienkiewicz, źródło: Polskie Radio Koszalin – prk24.pl