MEKSYK. Ojcowie Javier Campos SJ i Joaquín Mora SJ zginęli zastrzeleni w poniedziałek, próbując obronić mężczyznę, który wbiegł do kościoła w poszukiwaniu schronienia. Uciekał przed uzbrojonym napastnikiem. Prokuratura Krajowa potwierdziła, że ​​zginęły trzy osoby: dwóch jezuitów i osoba świecka (prawdopodobnie przewodnik turystyczny). Zabójcy zabrali ze sobą ciała zamordowanych.

Luis Gerardo Moro Madrid SJ, prowincjał Prowincji Meksykańskiej Towarzystwa Jezusowego, poinformował o smutnej wiadomości w wydanym przez siebie oświadczeniu.

„Z głębokim bólem i poczuciem udręki informuję, że 20 czerwca po południu w Cerocahui, Tarahumara, jezuici – ojcowie Javier Campos SJ i Joaquín Mora SJ – zostali zamordowani, próbując bronić człowieka szukającego schronienia w kościele, ściganego przez uzbrojonego mężczyznę”.

O zamordowanych jezuitach można dowiedzieć się więcej na stronie Catholic Review

Nie będziemy milczeć

Jezuici meksykańscy w wydanym dzisiaj oświadczeniu podkreślają, że nie będą milczeć i przypominają, że „wydarzenie te nie jest odosobnione. Sierra Tarahumara, podobnie jak wiele innych regionów kraju, boryka się z niepohamowanymi sytuacjami przemocy i obojętności. Każdego dnia mężczyźni i kobiety są arbitralnie pozbawiani życia, tak jak dzisiaj stracili je nasi współbracia”.

„Jezuici z Meksyku nie będą milczeć w obliczu rzeczywistości, która niszczy całe społeczeństwo. Będziemy nadal obecni i będziemy pracowali realizując misję promowania sprawiedliwości, pojednania i pokoju poprzez naszą pracę duszpasterską, wychowawczą i społeczną”.

Potępiając to, co się wydarzyło, przypominają o bólu ludzi w obliczu panującej przemocy i solidaryzują się „z tyloma ludźmi, którzy cierpią z powodu podobnych sytuacji”.

„Ufamy, że świadectwa życia chrześcijańskiego naszych drogich Javiera i Joaquína będą inspirowały mężczyzn i kobiety do poświęcenia się służbie najsłabszym”.

o. Javier Campos SJ żył i pracował z ubogimi

Oświadczenie Prowincjała Prowincji Meksykańskiej Towarzystwa Jezusowego