W dniach 1-9 sierpnia 2022 odbył się I Katolicki Młodzieżowy Festiwal w Kirgistanie. Młodzież z Kirgistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu oraz Rosji (Syberia) wspólnie modliła się oraz odpoczywała w jezuickim centrum nad jeziorem Issyk-kul. 

Po przerwie spowodowanej ograniczeniami spowodowanymi przez pandemię na nowo istnieje możliwość organizacji imprez młodzieżowych. W tym roku w młodzieżowym Festiwalu uczestniczyło około 60 osób. Spotkanie było w głównej mierze poświęcone zagadnieniu chrześcijańskiej tożsamości i uczestnictwa w życiu Kościoła. Swoim doświadczeniem i przemyśleniami dzielili się organizatorzy, tj. świeccy i zakonni leaderzy, dodatkowo młodzież pracowała także w grupach.

Ważnym punktem programy Festiwalu było przygotowywanie socjalnych projektów dla wybranych parafii. Uczestnicy podeszli do tego zadania bardzo kreatywnie i nieszablonowo. W rezultacie młodzież zaprezentowała sześć projektów, w których dzieliła się swoimi pomysłami w zakresie służenia ludziom starszym i samotnym, dzieciom z patologicznych i rozbitych rodzin oraz młodzieży. Należy podkreślić, że projekty spełniały określone, profesjonalne standardy takie jak: konkretnie określona grupa docelowa, cel projektu, kontekst służenia, oczekiwany rezultat, badanie efektywności projektu, konstrukcja budżetu oraz ramy czasowe.

Prócz spotkań i pracy seminaryjnej, młodzież miała możliwość korzystania ze wspaniałych okoliczności przyrody. Jezuickie centrum zlokalizowane jest 100 m od plaży. W ramach Festiwalu miała miejsce także trzydniowa wyprawa w góry, która dla wielu młodych była niemałym wyzwaniem i okazją do rozwoju oraz pozytywnej konfrontacji. Optymizm uczestników pozwala z nadzieją myśleć  następnym spotkaniu młodych katolików nad jeziorem Issyk-kul.

catholic.kg

Fotogaleria