Od wczoraj, 11 sierpnia, trwają w Świętej Lipce obchody uroczystości Matki Bożej Świętolipskiej i przygotowania do odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który dnia 15 sierpnia ściąga zwykle do Świętej Lipki wielu pielgrzymów. Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej zainicjowano w 1968 roku, gdy 11 sierpnia kardynał Stefan Wyszyński wraz z kardynałem Karolem Wojtyłą ukoronowali słynący łaskami obraz. W uroczystości 54 lata tamu wzięło udział 33 biskupów i rzesza prezbiterów, osób zakonnych i świeckich. Obecny kustosz Sanktuarium, o. Aleksander Jacyniak SJ, który miał w tamtym czasie 9 lat i był w parafii ministrantem, dobrze pamięta to wydarzenie.

Kardynałowie apelowali wówczas, aby ludzkość nie dała się zwyciężyć samolubstwu i wygodnictwu. Minęło ponad pół wieku i apel nadal pozostaje aktualny.

Jutro, 13 sierpnia planowane jest Nabożeństwo Fatimskie. W jego programie znajdzie się Msza św. o godz. 18.00, modlitwa różańcowa, procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i apel maryjny. Natomiast w niedzielę, 14 sierpnia jezuici zapraszają na godz. 10:30 na różaniec i na godz. 11.00 na Mszę św. z sakramentem namaszczenia chorych. Nocne czuwanie modlitewne rozpocznie się od apelu maryjnego o 21.00 i będzie kontynuowane aż do Mszy św. o północy.

W poniedziałek 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, sumie odpustowej na placu przed bazyliką o godz. 11.00 będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup diecezji łowickiej Wojciech Osial. Po Mszy świętej odbędzie się procesja eucharystyczna.

Zapraszamy w tych dniach do Świętej Lipki.