Centralne uroczystości zakończenia Roku Ignacjańskiego odbyły się 31 lipca w Loyoli pod przewodnictwem arcybiskupa Francisco Pereza Gonzaleza. Homilię wygłosił generał jezuitów o. Arturo Sosa SJ. Uroczystościom ogólnopolskim w Krakowie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz (zobacz relację).

Ponadto w Prowincji Polski Południowej i w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego ostatni dzień Roku Ignacjańskiego świętowano w różnych miastach, wszędzie tam, gdzie posługują jezuici. Na zdjęciu powyżej: uroczystości w Toruniu (foto: Monika Dejneko-Białkowska).

W Jastrzębiej Górze uroczystościom we wspomnienie św. Ignacego Loyoli przewodniczył ks. arcybiskup Adrian Galbas, który 31 sierpnia rozpoczął w parafii trzydniowe rekolekcje pod hasłem „W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo” (zdjęcia poniżej: Facebook).

Dużym zainteresowaniem wiernych cieszyła się woda św. Ignacego, której nie zabrakło w jezuickich parafiach. Opolski Gość Niedzielny publikuje galerię zdjęć z Opola oraz krótką relację z uroczystych obchodów wspomnienia św. Ignacego Loyoli (zdjęcie poniżej). TVP3 w Kurierze Opolskim zachęciło wczoraj do obejrzenia filmu o Ignacym Loyoli zrealizowanego w Opolu.

Radio FIAT zrelacjonowało uroczystości w Częstochowie. Mszy św. 31 lipca przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który wyjaśnił wiernym, czym jest istota prawdziwego nawrócenia w duchu św. Ignacego Loyoli.

 

W Tomsku, na Syberii, jezuici zorganizowali loterię, sprawiając tym samym wiele radości najmłodszych. Na poniższym filmie, opublikowanym na Twitterze widać, jak wzruszył się zdobywca pierwszej nagrody.

Kończący się Rok Ignacjański przebiegł pod znakiem pomocy uchodźcom

W wielu miejscach w Polsce i w Ukrainie Rok Ignacjański kończył się w solidarności z uchodźcami. Poniżej wypowiedź o. Artura Demkowicza SJ dla Radia Watykańskiego.

Kolejne relacje wkrótce…