W stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przy jezuickiej placówce odbywa się w dniach 24-26 października robocze spotkanie prezentujące działalność edukacyjną Towarzystwa Jezusowego. Słowo do uczestników spotkania skierował Administrator Apostolski w Kirgistanie Anthony Corcoran SJ. Lokalny kontekst oraz wyzwania stojące przed szkolnictwem w tym egzotycznym dla nas kraju przedstawiła pierwszego dnia przed południem Guldzan Beyshenbiyeva z Ministerstwa Edukacji, a Remigiusz Kalski SJ, przełożony jezuitów, zaprezentował działalność jezuitów w obszarze edukacji: Centrum Fides et Ratio, Centrum dla dzieci i młodzieży w Issyk Kul, zaangażowanie Janeza Mihelčičia SJ na państwowym uniwersytecie oraz projekty astronomiczne realizowane w szkołach przez Adama Malinowskiego SJ, proboszcza z Dżalalabadu i Osz.
Damian Wojciechowski SJ podzielił się swoimi pomysłami na większe zaangażowanie jezuitów w szkolnictwo w Kirgistanie, gdzie ponad połowę ludności stanowią osoby poniżej 25 roku życia. W kraju, który został powierzony Towarzystwu Jezusowemu przez Jana Pawła II, pracuje obecnie 10 jezuitów, którzy obsługują zarówno parafie jak i projekty edukacyjne. Oprócz współbraci z Polski posługują tu jezuici z Wietnamu, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Słowenii. Tylko jeden posiada obywatelstwo Kirgiskie.
Wieczorem w siedzibie Caritas, Wojciech Żmudziński SJ, były dyrektor szkoły w Gdyni, oraz Paweł Brożyniak SJ, dyrektor szkoły w Nowym Sączu i Delegat Prowincjała ds. Szkolnictwa, opowiedzieli zainteresowanym nauczycielom o ignacjańskiej pedagogii i sieci szkół jezuickich na świecie. Spotkali się także z wicepremierem Kirgistanu Edilem Baisalovem, by porozmawiać o perspektywach większego zaangażowania się w szkolnictwo (na zdjęciu głównym powyżej).
Drugiego dnia spotkania Ludmila Symianovich opowiedziała o pracy w jezuickiej szkole w Tomsku na Syberii, a Axel Bödefeld SJ podzielił się doświadczeniem pracy dyrektora w jezuickiej szkole w Kosowie.
Uczestnicy odwiedzili niektóre prywatne szkoły w Biszkeku i w dniu jutrzejszym spotkają się z dyrektorem największej szkoły publicznej w stolicy.