W sobotę 24 września odbyło się po raz pierwszy w takiej formie święto naszej parafii w Atenach.

Jako że rzymscy katolicy w Grecji obchodzą Wielkanoc razem z kościołami wschodnimi, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada najczęściej już w lipcu. Frekwencja w naszym kościele wyraźnie spada w okresie wakacyjnym, dlatego postanowiliśmy przenieść uroczystości odpustowe na wieczór ostatniej soboty września.

Zwyczajnie w sobotę wieczorem są odprawiane dwie niedzielne Msze św.: w języku greckim o godzinie 19:00 oraz po polsku o godzinie 20:00. W ten dzień odbyła się jedna wspólna grecko-polska Msza święta. Przewodniczył jej proboszcz parafii, o. Petros Hong SJ. W koncelebrze znalazł się o. Pierre Salembier SJ, superior ateńskiej wspólnoty jezuitów, o. Marcin Baran SJ, koordynator duszpasterstwa polskojęzycznego przy naszej parafii oraz gościnnie o. Tomasz Fiedler SJ, który należy do wspólnoty krakowskiego kolegium. Za stronę muzyczną liturgii odpowiadał chór parafialny pod dyrekcją Karoliny Knapik oraz S. Katarzyna Daraż MChR, organistka w naszej parafii. Piękną dekorację z kwiatów ułożyła S. Anna Błaszak MChR.

Po Mszy św. była okazja do wspólnego świętowania w sali pod kościołem. Stało się ono możliwe dzięki zaangażowaniu grupy parafian, którzy przygotowali salę oraz smaczne potrawy, których nie zabrakło nikomu zainteresowanemu.

Oprócz parafian mówiących po polsku, znalazła się tam także niewielka reprezentacja parafian mówiących po grecku oraz sympatycy naszej parafii z Brazylii i Argentyny.

Zdjęcia z uroczystości

 

 

Marcin Baran SJ