Dzisiaj, 3 stycznia, Towarzystwo Jezusowe obchodzi swoje imieniny – Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus. To tytularne święto zakonu jezuitów zostało ustanowione w roku 1721 przez papieża Innocentego XIII.

Do niedawna obchodzone było przez jezuitów pierwszego dnia roku, a obecnie jest uwzględnione w liturgicznym kalendarzu rzymskim dnia 3 stycznia.

W Imieniu Jezus zawiera się cel oraz charakter jezuickiego powołania i życia. Nazwę „Towarzystwo Jezusowe” odradzano początkowo świętemu Ignacemu, założycielowi zakonu. Jednak św. Ignacy Loyola (1491-1556) z wielkim przekonaniem argumentował, że Towarzystwo Jezusowe powstało z woli Pana i dlatego powinno nosić Jego Imię. Ignacy miał wielkie nabożeństwo do Imienia Jezus. To najświętsze Imię wyrażało dla niego całe bogactwo łaski Bożego działania.

Wielowiekowa tradycja przekazała, że po śmierci św. Ignacego Antiocheńskiego, na jego sercu odkryto wyryte Imię Pana. Zachwycony tą opowieścią Inigo (takie było imię Ignacego otrzymane na chrzcie świętym) postanowił zmienić własne imię na Ignacy.

Imię Jezusa przypomina nam o realności tajemnicy Wcielenia, o Bogu, który naprawdę wszedł w historię ludzkości i przyjął kulturę określonego narodu. Miał konkretną rodzinę i przyjaciół, zmagał się jak każdy z nas z ograniczeniami ludzkiego ciała i z cierpieniem. Poznawał znaczenie swojego Imienia i z pewnością sprawiało mu przyjemność, gdy słyszał Je wypowiadane z miłością.

Propozycja kontemplacji na dzisiejszą uroczystość

Wyobraźmy sobie jak Maryja, Boża Rodzicielka, woła – tak zwyczajnie, jak każda matka – Jezusa po imieniu. Starajmy się usłyszeć, jak św. Józef zwraca się do Jezusa po Imieniu i uczy go pierwszych modlitw. Niech to będzie nasza dzisiejsza kontemplacja Imienia Jezus.

Módlmy się też dzisiaj za Towarzystwo Jezusowe, by skupione na Imieniu Pana, potrafiło zawsze Mu służyć hojnie i wielkodusznie. Oby tej miłości do Jezusa współcześni jezuici umieli się uczyć każdego dnia.

Foto: jesuits.global