Na stronie czasopisma „Annales Missiologici Posnanienses” ukazała się praca Ojca Krzysztofa Homy SJ pt. „Polscy jezuici na ziemiach greckich od XVI do XX wieku”.
Głównym celem tego artykułu jest przedstawienie kilku informacji o pracy misyjnej polskich jezuitów w Grecji i w Konstantynopolu od XVI do XX wieku. Artykuł podzielony jest na cztery małe rozdziały. Po ogólnym wprowadzeniu do tematu, pierwszy rozdział „Konstantynopol” podaje nam informacje o 18 jezuitach, którzy pracowali w Konstantynopolu od XVI do XIX wieku. Drugi rozdział przedstawia polskich jezuitów, którzy pracowali na wyspach Morza Egejskiego: Syros, Tinos, Chios w XIX wieku, a zwłaszcza Ojców: Tadeusz Kuczyński, Dominik Osmołowski i Józef Skulina. Trzeci rozdział dotyczy jezuitów podróżujących i pracujących czasowo w Grecji w XIX wieku i na początku XX wieku, zwłaszcza Ojców: Maksymilian Ryłło i Marcin Czermiński. W ostatnim rozdziale przedstawiono niektórych jezuitów pracujących w Atenach w XX wieku. Artykuł zakończyła bibliografia i informacja o polonice w Archiwum Jezuitów w Atenach. Nie jest to bardzo głębokie badanie, ale raczej rodzaj sygnału pokazującego nowe tematy do pracy historycznej, naukowej.
Tytuł artykułu może budzić zastrzeżenia. Wiemy, że od upadku Konstantynopola (1453) dawne terytoria greckie przeszły pod panowanie tureckie. Tylko niewielkie wyspy na Morzu Egejskim i część Peloponezu dłużej zachowały niezależność od Turcji. Kościół prawosławny i rzymskokatolicki przetrwały pomimo zajęcia terytoriów greckich przez muzułmanów. Pisząc w tytule: „ziemie greckie”, miałem na uwadze nie państwo greckie, które aż do 1821 r. oficjalnie nie istniało, ale te terytoria na Bałkanach i w Azji Mniejszej, które uznawano tradycyjnie za ziemie Grecji. Drugim terminem są „polscy jezuici”. Jezuici od początku swego istnienia byli zainteresowani pracą duszpasterską wśród katolików na terenach kontrolowanych przez Imperium Osmańskie. Św. Ignacy Loyola po swoim nawróceniu popłynął do Ziemi Świętej, zawijając po drodze do portów na ziemiach greckich. Z racji kontaktów Rzeczypospolitej z Portą oraz działalności misyjnej na Wschodzie jezuici polscy podróżowali po Grecji i współpracowali z katolikami. Zakres czasowy, uwzględniony w tym artykule, to lata obecności jezuitów. Mimo iż zakon po kasacie oficjalnie nie istniał, to jednak jezuici przetrwali na ziemiach greckich, kontrolowanych przez Turcję i w Rosji.
Cały artykuł jest dostępny tutaj.
Ojciec Krzysztof Homa, jezuita, dr nauk humanistycznych. Adiunkt na Wydziale Filozoficznym AIK. Zajmuje się badaniami kultury chrześcijańskiej od II do IV stulecia (Arnobiusz Starszy). Opublikował także prace dotyczące pracy jezuitów w XIX w. na wyspach Morza Egejskiego.