Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego we współpracy z Educate Magis zaprasza nauczycieli, prowadzących rekolekcje i duszpasterzy młodzieży do korzystania z przygotowanych na Wielki Post materiałów „Kim chcesz być?”. Jest to seria nagrań wideo pomyślana jako forma mająca towarzyszyć młodym w przeżywaniu Wielkiego Postu.

Ta czteroczęściowa seria nagrań wideo, stworzona podczas Roku Ignacjańskiego, nawiązuje do Uniwersalnych Preferencji Apostolskich Towarzystwa Jezusowego oraz zawiera szczegółowe scenariusze zajęć, które zapraszają uczniów do wyobrażenia sobie siebie w inny sposób, do zadania sobie pytania, jakimi osobami naprawdę chcą być? „Te filmy pokazują proces osobistej przemiany na skutek spotkania z Jezusem- mówi ojciec Arturo Sosa, SJ, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego. Ta przemiana sprawia, że „jesteśmy w stanie wspólnie marzyć i widzieć wszystko jako nowe”. Jest to doskonały materiał do wykorzystania podczas rekolekcji wielkopostnych lub zajęć w klasie.

Seria filmów i materiały pedagogiczne są dostępne w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim na stronach educatemagis.org lub whotobe.org

Tematyka kolejnych czterech filmów:

Posługa św. Piotra Klawera pośród afrykańskich niewolników. Film podejmuje temat osób wykluczonych, zmarginalizowanych w naszym świecie oraz proponuje siedem praktycznych kroków, jakie możemy podjąć w „towarzyszeniu wykluczonym”.

Posługa o. Stanisława Lourduswamy wśród ludu Adivasi. Film zaprasza do refleksji nad naszą relacją z Bogiem, z innymi ludźmi i ze Stworzeniem, a także skłania do rozważań nad nadzieją i wyzwaniami jakie wiążą się w naszym dążeniu do bezpiecznej ziemi i bardziej sprawiedliwego świata poprzez „troskę o nasz wspólny dom”.

Duchowa pielgrzymka św. Ignacego Loyoli. Film zapoznaje uczniów z przebiegiem Ignacjańskiej Rozmowy Duchowej oraz zaprasza ich do przeżycia w praktyce takiej duchowej rozmowy po medytacji na temat „Pierwszej Zasady i Fundamentu” będącej konkretnym „wskazaniem drogi do Boga”.

Opowieści uczniów pokazujące, jak doświadczają towarzyszenia ze strony dorosłych. Film zaprasza uczniów do refleksji nad własnymi doświadczeniami i zachęca do podzielenia się tym, co według nich oznacza dobre towarzyszenie ze strony dorosłych. To również okazja dla dorosłych do przemyślenia i przedyskutowania czy jest dla nich formacja ignacjańska i „towarzyszenie młodym”.

Zachęcamy także uczniów do podzielenia się swoimi wielkopostnymi inicjatywami udostępniając całej globalnej sieci szkół jezuickich zrobione przez siebie zdjęcia i filmy.

Zdjęcia lub filmy należy wysyłać na adres [email protected]