Uczniowie Szkoły Podstawowej Jezuitów w Gdyni uczestniczą w międzynarodowym projekcie, którego głównym tematem jest odkrywanie tajemnic świata drzew. Rozpoczęty w zeszłym roku projekt potrwa do maja 2023 roku. Poniżej publikujemy krótki opis działań w ramach projektu realizowanego przez uczniów z Gdyni wraz z uczniami szkół litewskich, greckich i łotewskich.

Okryj świat drzewa!
Projekt Erasmus w Szkole Podstawowej Jezuitów w Gdyni

Od maja zeszłego roku uczniowie Szkoły Podstawowej Jezuitów w Gdyni biorą udział w projekcie międzynarodowym „Discover the world of a tree”. Partnerami projektu są szkoły z Litwy, Grecji i Łotwy.

W ramach projektu tworzymy inspirujące aktywności w temacie drzew: gry, prace kreatywne, badania, fakty i aspekty kulturalne. Prace naszej szkoły i szkół partnerskich są umieszczane na stronie internetowej, możecie je zobaczyć TUTAJ.

W ramach projektu odbyły się również dwa spotkania międzynarodowe. Pierwszym spotkaniem był Camp na Litwie w lipcu 2022 r. Camp odbywał się w temacie: Surrounded by forest (otoczeni lasem).

Camp był pełen atrakcji związanych z tematem drzew: spacery z mapą, zwiedzanie muzeów przyrodnicze z drzewami charakterystycznymi dla Litwy, nauka krzesania ognia, wyrabianie w drewnie medalionów, zabawy w teatr, tańce, zwiedzanie drewnianych zabytków, itp.

Drugie spotkanie odbyło się w październiku 2022r. w naszej szkole w Gdyni pod hasłem „Young Scientists” (młodzi naukowcy). Program wizyty w Gdyni zawierał warsztaty i grę terenową w Nadleśnictwie Marszewo, warsztaty przeprowadzone przez licealistów OLJ pod okiem p. Błazeja Kochańskiego z Politechniki Gdańskiej pt. „Jak zważyć psa linijką”, zwiedzanie Gdyni i Gdańska, Torunia. Nie zabrakło też zabaw i oraz prac twórczych w temacie drzew: robienia drewnianej biżuterii, malowania liści na szkle, itp. Projekt zakończyliśmy Mszą Świętą, wspólnymi zabawami i kolacją. Takie spotkania to intensywny, radosny czas, pełen atrakcji, ciekawych sposobów zdobywania wiedzy i międzynarodowych przyjaźni.

W każdym spotkaniu międzynarodowym spotykają się przedstawiciele szkół partnerskich: 4 uczniów i 2 nauczycieli, łącznie 24 osoby.
Nasze najbliższe spotkanie odbędzie się w maju w Grecji, a następnie zaczniemy się szykować do międzynarodowej konferencji on-line, którą szykuje dla nas na jesień szkoła z Łotwy.

Magdalena Gruszka / Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni