Nowi lektorzy i akolici

W piątek, 17 marca w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie 11 młodych jezuitów zostało ustanowionych w posłudze lektoratu i akolitatu.

Lektorami zostali: Eugeniusz Bogusz SJ, Piotr Jarzębski SJ i Robert Hryniewicz SJ.

W posłudze akolitatu zostali ustanowieni: Florentyn de Bazelaire de Boucheporn SJ, Krystian Bugalski SJ, Jakub Drzewicki SJ, Marcin Firmanty SJ, Robert Hryniewicz SJ, Jakub Majchrzak SJ, Piotr Mokrzecki SJ, Jakub Pryba SJ i Dawid Syrek SJ.

– Współbracia, pamiętajcie, że w posługach, które będziecie pełnić najważniejsza jest Miłość, zarówno do Boga i bliźniego. Jako lektorzy i akolici możecie pomóc drugiemu człowiekowi zbliżyć się do Pana Boga i doświadczyć Jego Obecności. Tylko Jezus może was do tego uzdolnić  – mówił Ojciec Prowincjał Jarosław Paszyński SJ podczas uroczystej Mszy Świętej.  Po homilii odbyła się ceremonia udzielenia posług.

 

Czym jest lektorat i akolitat?

Zarówno lektorat jak i akolitat są posługami ustanowionymi w Kościele. Do głównych zadań lektora służy czytanie Pisma Świętego w zgromadzeniu liturgicznym – chodzi o tak zwane czytania i Psalm. Lektor przygotowuje również innych ministrantów Słowa Bożego (czyli np. osoby świeckie, które czytają podczas Mszy Świętej). W zakresie jego kompetencji jest również błogosławienie pokarmów i maszyn rolniczych.

Posługa akolity natomiast w głównej mierze skupia się wokół liturgii eucharystycznej, to znaczy części Mszy Świętej, w której ofiarowuje się chleb i wino, aby stały się Ciałem i Krwią Chrystusa. Jako szafarz nadzwyczajny może on rozdawać komunię świętą, wystawiać Najświętszy Sakrament do publicznej adoracji i dokonywać puryfikacji naczyń. Posługa akolity jest szczególnie ważna dla chorych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy Świętej. To właśnie akolici zanoszą im komunię.

 

Zdjęcia: Jasiek Piotrowski