Po dzisiejszym pokazie filmu „Głos” przeznaczonym dla dziennikarzy, redaktor „Więzi” ks. Andrzej Luter napisał na Facebooku krótką, lecz bardzo mocną w swoim przekazie recenzję. Przypominamy czytelnikom, że film był kręcony w nowicjacie jezuitów.

Recenzja

Obejrzałem dzisiaj na zamkniętym pokazie film dokumentalny „Głos”. Jego reżyserką jest Dominika Montean-Pańków.

Wyszedłem z kina Atlantic poruszony. To świetny artystycznie film, w klimacie poetyckim, ale porywający. Niesamowita wrażliwość reżyserki, jej delikatność, jej wyczulenie na intymność, umiejętność obserwacji, a także poczucie humoru! Okazuje się bowiem, że nie trzeba rozwalać tabu, włazić brutalnie w czyjeś wnętrze, żeby pokazać Prawdę o swoich bohaterach. A może to właśnie empatia i ciekawość człowieka, połączone z wyczuciem duchowości i transcendencji prowadzą nas do zrozumienia i usłyszenia głosu człowieka, jego wyborów, powołania?

Film wymaga szerszego omówienia. Tu tylko dodam, że reżyserka w napisach końcowych dziękuje paru instytucjom za pomoc przy realizacji filmu, i jednej osobie, naszemu więziowemu autorowi i redaktorowi Damianowi Jankowskiemu. Damianie, w „dobrych zawodach” uczestniczyłeś.

Autorem przepięknych zdjęć jest Wojciech Staroń, a autorką montażu sama Milenia Fiedler, rektorka łódzkiej filmówki.

Film wchodzi na ekrany kin studyjnych 16 czerwca. Nie przegapcie.

Andrzej Luter

Poniżej zwiastun filmu