W sobotę, 24 czerwca, wspólnota jezuitów przy ul. Szczepana w Warszawie wraz z wiernymi z parafii pw. św. Szczepana Pierwszego Męczennika, uroczyście obchodziła 50. rocznicę święceń kapłańskich o. Andrzeja Kuszyńskiego SJ. Mszy św. o godz. 12:00 przewodniczył o. Proboszcz Marcin Gryz SJ, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Prowincjał Zbigniew Leczkowski SJ.

Andrzej Kuszyński SJ urodził się w Warszawie w trudnym okresie II wojny światowej, otoczony troską najbliższej rodziny ukończył najpierw szkołę podstawową, potem średnią i następnie dwuletnie Studium Nauczycielskie. Po jego zakończeniu zgłosił się do Towarzystwa Jezusowego i rozpoczął nowicjat w Kaliszu dnia 26 sierpnia 1965 r. Po kilku tygodniach nowicjatu został jednak wezwany do wojska i odbył dwuletnią służbę wojskową, a potem kontynuował formację nowicjacką w Kaliszu do listopada 1968 r. Następnie został skierowany na studia filozoficzne do Krakowa i tam po roku studiów dnia 30 XI 1969 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Po filozofii został wysłany na studia teologiczne do Lyonu. Tam też 18 maja 1973 r. otrzymał święcenia diakonatu.

Święcenia kapłańskie przyjął dnia 23 czerwca 1973 r. w Warszawie w ówczesnej kaplicy przy ul. Rakowieckiej 61 przez posługę bpa Zbigniewa Kraszewskiego.

Po przyjęciu święceń kapłańskich kontynuował przez rok studia teologiczne w Lyonie. Potem powrócił do Polski i rozpoczął najpierw pracę w duszpasterstwie akademickim w Toruniu (1974-76), a następnie przy parafii w Gdańsku Wrzeszczu, pracując również w duszpasterstwie akademickim (1976-79).

Po odbyciu Trzeciej Probacji w Starej Wsi (1979-80) pracował w Szczecinie (1980-82), Toruniu (1982-84) i od roku 1984 w Warszawie. Uroczystą profesję zakonną złożył 5 listopada 1981 r. na ręce o. Prowincjała Zygmunta Perza SJ.

Podczas prawie czterdziestoletniej pracy w Warszawie udzielał się głównie jako misjonarz, rekolekcjonista i kapelan szpitala. Przy parafii pw. św. Szczepana posługuje od 1993 r. Najbardziej znany jest na Mokotowie z wieloletniej pracy jako kapelan w areszcie śledczym na Rakowieckiej (1995-2011). Pod koniec pełnienia tej posługi był głównym kapelanem więziennym w archidiecezji warszawskiej.

Jest członkiem wspólnoty jezuitów przy ul. św. Szczepana i na ile zdrowie mu pozwala dalej pomaga w parafii, odwiedza chorych z komunią św., jest też ojcem duchownym wspólnoty.

Fot. Michał Staniaszek