Wieczorem, dnia 22 czerwca 2023 r., z inicjatywy Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Adama Kwiatkowskiego oraz Ministra Generalnego Zakonu Franciszkanów Braci Mniejszych Konwentualnych Carlosa Alberto Trovarelli O.F.M. w Bazylice XII Apostołów w Rzymie, oraz w pomieszczeniach przyległego klasztoru franciszkanów odbyły się uroczystości poświęcone błogosławionym braciom męczennikom z Peru, Michałowi Tomaszkowi oraz Zbigniewowi Strzałkowskiemu. Obaj franciszkanie zostali zamordowani w Pariacoto 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów spod znaku komunistycznej partyzantki.

Pierwsza część obchodów rozpoczęła się o 17.30, a jej centralnym elementem było przekazanie Krzyży Wielkich Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielom rodzin męczenników, nadanych pośmiertnie błogosławionym Męczennikom z Pariacoto przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz inauguracja wystawy „Działalność misjonarzy błogosławionego Zbigniewa Strzałkowskiego i błogosławionego Michała Tomaszka. Męczennicy z Pariacoto” w krużganku wejściowym do bazyliki.

Widok Bazyliki XII Apostołów (fot. H. Droździel SJ)

W pierwszej części uroczystości, która miała miejsce w auli klasztornej franciszkanów, głos zabrali przedstawiciele gospodarzy oraz goście reprezentujący Prezydenta i Rząd Polski. W tej części spotkania oraz podczas późniejszej Mszy św. wystąpił kilkuosobowy zespół muzyczno-wokalny z parafii Pariacoto, założony przez błogosławionych męczenników. Wzruszającym wydarzeniem było świadectwo siostry zakonnej, Berty Hernandez Guerra ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa, która była świadkiem ich aresztowania i tego, jak się przygotowywali na śmierć.

O godzinie 18.30 Msza św. odbyła się Msza św. której przewodniczył kard. Mauro Gambettiego OFM Conv. Archiprezbiter Papieskiej Bazyliki św. Piotra. Razem z nim przy ołtarzu zgromadziło się około 100 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

Wśród obecnych w bazylice dwaj polscy ambasadorowie: pani Ambasador RP w Peru Magdalena Śniadecka – Kotarska (zasłużona dla upamiętniania Polaków w Peru) i pan Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, minister z Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, chargé d’afaire Peru, świeccy i duchowni reprezentujący urzędy watykańskie, liczne siostry zakonne i osoby świeckie. Całość uroczystości była po włosku z akcentami w języku polskim i angielskim.

Część homilii kard. Gambettiego zajęło świadectwo rzymskiego kapłana Giampiero Casolaro, który na zaproszenie głównego celebransa opowiedział o tym, jak będąc umierający z powodu Covid, miał doświadczenie spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym i bł. Zbigniewem Strzałkowskim (jednym z męczenników). Po wyzdrowieniu okazało się, że nie pozostały w jego ciele żadne znaki ciężko przebytej choroby.

Po obu stronach fotografii Męczenników Krzyże Wielkie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (fot. H. Droździel SJ)

W bazylice, przed prezbiterium przez cały czas znajdowały się relikwie błogosławionych Męczenników z Paracoto (ich zakrwawione koszule). Warto pamiętać, że pod posadzką prezbiterium świątyni, w specjalnej krypcie znajdują się relikwie św. Jakuba Mniejszego i św. Filipa, apostołów.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się poczęstunek w krużgankach gościnnego klasztoru franciszkanów.

Z wielu wypowiedzi, które można było usłyszeć podczas omawianej uroczystości, dwie zasługują na szczególną uwagę.

Przełożony polskiej prowincji franciszkanów wskazał na to, że błogosławieni męczennicy Michał i Zbigniew są obywatelami czterech ojczyzn: ojczyzny niebieskiej, Polski, Peru, ale także całego świata, gdyż od czasu ich śmierci, powstało na świecie ponad 500 kaplic, kościołów, ośrodków i dzieł pod ich wezwaniem.

W innej wypowiedzi zwrócono uwagę na to, że pośmiertne nadanie orderów to wyraz pamięci, znak, że Polska pamięta.

Pamiątki po błogosławionych Michale i Zbigniewie (fot. H. Droździel SJ)

o. Henryk Droździel SJ, Rzym, 22.6.2023

Na zdjęciu głównym fragment wystawy.