Na uniwersytecie w Deusto (Hiszpania) skończyło się trzecie międzynarodowe sympozjum klastra HEST poświęcone relacjom chrześcijańsko-muzułmańskim, pod tytułem: „Uniwersalno-wspólnotowe podejście do wartości społecznych w chrześcijaństwie i islamie”. Program HEST (Higher Education for Social Transformation, tzn. Szkolnictwo wyższe na rzecz transformacji społecznej) jest inicjatywą akademicką Kircher Network – stowarzyszenia jezuickich instytucji szkolnictwa wyższego w Europie i Libanie. Organizacji sympozjum przewodził Uniwersytet Loyola (Chicago, Stany Zjednoczone).
Zasadność dyskusji o uniwersalnych wartościach
Sympozjum zgromadziło profesorów i studentów zajmujących się tym tematem z uniwersytetów i ośrodków członkowskich Kircher Network oraz profesorów z innych uniwersytetów w Europie. Referaty na sympozjum dotyczyły zasadności omawiania uniwersalnych wartości zakorzenionych w ludzkiej naturze i obecnych we wszystkich religiach. Wartości te mogłyby służyć jako punkt wyjścia dla dialogu islamsko-chrześcijańskiego.
W wydarzeniu wzięli udział profesorowie i doktoranci z uniwersytetów Frankfurtu i Monachium (Niemcy), Innsbrucku (Austria), Bejrutu (Liban), Paryżu (Francja), naukowcy z The Newman Institute (Szwecja), Jesuit Worldwide Learning (Szwajcaria) oraz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego (Rzym – Włochy). Polska była reprezentowana przez przedstawicieli Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie i Collegium Bobolanum w Warszawie. Zaproszono także profesorów gościnnych z uniwersytetów innych niż jezuickie.
Laickość europejska w skali globalnej
Otwierający referat zatytuowany „Laickość europejska w skali globalnej: Osmoza pomiędzy religijnymi i świeckimi porządkami prawnymi” wygłosił profesor dr Alessandro Ferrari (Universytet Insubria – Włochy).
W sympozjum wzięli udział profesorowie chrześcijańscy i muzułmańscy, więc spotkanie wykroczyło poza dyskusję akademicką. Stało się przestrzenią zarówno teoretycznego, jak i praktycznego dialogu międzyreligijnego, skupiającego się na najdrobniejszych szczegółach codziennego współistnienia.