W dniach 6-7 września 2023 r. o. Wojciech Żmudziński SJ prowadził szkolenie dla grona pedagogicznego jezuickiej szkoły średniej Atë Pjetër Meshkalla High School w Szkodrze w Albanii. Celem zajęć było zainicjowanie pozytywnych zmian poprzez tworzenie kultury szkoły otwartej na nowe rozwiązania, nastawionej na profesjonalną pracę zespołową i posiadającej silną tożsamość. W tym roku albańska szkoła będzie realizowała projekt współpracy z Zespołem Szkół Jezuitów w Gdyni.
Już przed dwudziestu laty obie szkoły miały ze sobą wiele wspólnego. Dyrektorzy szkół spotykali się i wymieniali doświadczenia. Ponadto działające w tamtym czasie Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe szkoliło kluczowych nauczycieli ze szkoły w Szkodrze.
Jezuicka szkoła w Albanii nosi imię jednego z ostatnich rektorów (dyrektorów) jezuickiej szkoły zamkniętej przez reżim Envera Hodży w 1946 roku. Wówczas szkoła nazywała się Kolegium św. Ksawerego i istniała od 1877 roku ucząc młodzież wszystkich religii i wyznań obecnych w kraju. Ponownie otwarta w 1994 roku, przez pierwsze cztery lata funkcjonowała jako niższe seminarium, a od roku 1998 jako szkoła przygotowująca młodzież do studiów uniwersyteckich. Dzisiaj liczy 430 uczniów.
Kiedyś nauczycielom i uczniom przyświecało hasło: „Dla Boga. Dla Ojczyzny. Dla postępu”. Dzisiaj świętują swoich bohaterów, wśród których są nie tylko jezuiccy męczennicy lat powojennych, ale także święta Matka Teresa.
Uczniowie Zespołu Szkół Jezuitów z Gdyni, którego mottem jest „Być dla innych. Kochać i służyć we wszystkim” już przygotowują się do wyjazdu, by poznać swoich rówieśników z kraju, który stosunkowo niedawno zrzucił z siebie jarzmo nieludzkiego systemu.