We wspomnienie św. Archaniołów udałem się z pielgrzymka do pobliskiego kościoła Sant’Angelo in Pescheria, który wznosi się na ternach przylegających do Tybru, gdzie mieścił się w starożytności port i targ rybny (Foro Piscario). Pierwotnie kościół był dedykowany św. Pawłowi, który mieszkał w pobliżu w czasie swoich pobytów w Rzymie. Potem przemianowano go na kościół św. Michała Archanioła, po przebudowie zostawiono tylko tytuł „Chiesa Sant’Angelo”.

Portyk Oktawii. W głębi wejście główne do kościoła Sant’Angelo.

A oto krótka historia, wspomnienie o świętym małżeństwie i ich świętych synach, która związane są z tym kościołem, tak jak je opisują duszpasterze z Sant’Angelo. Można ten opis znaleźć na tablicy przy wejściu do kościoła od strony Portyku Oktawii, sąsiadującym z ruinami Teatro Marcello i dawnym Gettem.

Jest w tej historii także wątek jezuicki

“O szczątkach świętych męczenników Getulio, jego żony szlachetnej Sinforosy i ich siedmiorga dzieci Crescente, Giuliano, Nemesio, Primitivo, Giustino, Statteo i Eugenio…zapomniano od średniowiecza. Odnaleziono je i przeniesiono do S. Angelo in Pescheria w XVI w. w okresie renesansu. Piusa IV wystawił je do kultu wiernych w szklanej urnie. Część relikwii, w tym głowa Getulia, została podarowana przez Grzegorza XIII jezuitom, dziś znajdują się w kaplicy w Villa d’Este. Innych zabrano do kolegiów jezuickich w Indiach i Hiszpanii, jeszcze innych do niektórych kościołów w Rzymie. Krew św. Sinforosa zawarta w ampułce znajduje się w San Chirico di Rapara w Bazylikacie, gdzie w przeszłości dokonywała cudu upłynnienia się. Aby zapobiec rozproszeniu relikwii, 26 września 1587 roku namiestnik Rzymu Mariano Perbenedetti kazał je zamknąć w marmurowym sarkofagu, znajdującym się obecnie przy ołtarzu głównym kościoła. W tym samym sarkofagu złożono także szczątki świętych Cyrusa i Jana.

Portyk Oktawii na tablicy informacyjnej.

Oto w 137 r. cesarz Hadrian, kazał wybudować swoją willę w pobliżu Tivoli, chciał jak najszybciej ją poświęcić obrzędem pogańskim. Zaczął od składania ofiar bożkom i żądania odpowiedzi od demonów, które mieszkały w bożkach. Wyrocznia odpowiedziała: „Wdowa Symphorosa i jej siedmioro dzieci obezwładniają nas każdego dnia, wzywając ich jedynego Boga. Dlatego jeśli ona i jej siedmioro dzieci zostaną złożone na ofiarę, obiecujemy zadowolić cię we wszystkim, o co poprosisz”. Hadrian wezwał więc prefekta Licyniusza i nakazał aresztowanie Sinforosy i zabranie jej do świątyni Herkulesa. Tutaj najpierw pochlebstwami, potem groźbami i szantażem próbował ją nakłonić do złożenia ofiary bożkom, ale Święta nie zgodziła się, idąc za przykładem swojego męża Getulio, który wolał być ścięty mieczem niż złożyć ofiarę bogom. Następnie cesarz nakazał ją torturować poprzez powieszenie za włosy. Jednak tortury do krwi nic cesarzowi nie dały, więc niecierpliwie wydał rozkaz, aby przywiązać jej do szyi duży kamień i wrzucić ją do rzeki Aniene, aby utonęła. Potem przyszła kolej na jej dzieci; zabrano ich na bok, a Hadrian poprosił ich o złożenie ofiar pogańskim bogom. Biorąc pod uwagę opór chłopców, nakazał, aby ich także poddano torturom. Następnego dnia Hadrian kazał wbić siedem pali wokół świątyni Herkulesa, kazał położyć na nich synów świętej Symforozy i nakazał Crescente przebić gardło; drugi Giuliano został ranny w klatkę piersiową, trzeci Nemesio przebito serce; czwartemu Primitivo zmiażdżono wnętrzności; piątemu Giustino wbito żelazo w plecy; szósty, Statteo został ranny w bok; siódmego, Eugeniusza przecięto na dwoje.

Dawno temu ofiara tych świętych przynosi wieczną chwałę Bogu, zarówno za nas wszystkich, którzy modlimy się w tym Kościele, prosząc o wstawiennictwo u Ojca, jak i jako przykład w trudnościach i przeciwnościach naszych czasów.”

Widok nawy głównej. W głębi, za ołtarzem, obraz Michała Archanioła.

Historia Getulio, jego żony szlachetnej Sinforosy i ich siedmiorga dzieci przypomina męczeństwo matki i jej siedmiu synów z Drugiej księgi machabejskiej rodział. 7. Zapewne tam i tu w walce z demonami i wrogami Boga zwycięstwo było możliwe dzięki opiece i wstawiennictwu aniołów. Aniołowie są, jak uczy objawienie „duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc starającym się posiąść zbawienie”, dając poznać plan Boży i broniąc ich przed szatanem.

o. Henryk Droździel SJ, Rzym, 29.09.2023
Tłumaczenie tekstu o męczeństwie: o. Henryk Droździel SJ

Na zdjęciu głównym: Wejście do kościoła Sant’Angelo in Pescheria przy Portico d’Ottavia.