Na stronie internetowej Gościa Niedzielnego redaktor Magdalena Dobrzyniak relacjonuje wypowiedź Ireny Dunayewskiej, ukraińskiej psycholog pracującej z uchodźcami w jezuickiej poradni psychologiczno-duchowej Fundacji Vinea w Poznaniu.
Podczas konferencji „Zranienie, krzywda i wybaczenie”, jaka obyła się w Poznaniu 24 listopada, Irena Dunayewska mówiła na temat „Przebaczenie bez granic czy granice przebaczenia. Trudności, możliwości, szanse. Refleksja wokół krzywdy wojennej”.
„Jeśli skupimy się na zagrożeniu wojną, ulegniemy filozofii oko za oko, a ta czyni świat ślepym” – przekonywała, powołując się na słynne słowa Mahatmy Gandhiego: „Nie wybieramy czasu, w jakim żyjemy, ale możemy wybrać, jak żyć w tym czasie. Podkreślała, że wojna przyniosła również wielu ludziom doświadczenie wsparcia i opieki.
„Obiektywnie jesteśmy ofiarami wojny. Ale zachować się jak ofiara, to pułapka, bo ofiary nie zwyciężają. Aby wygrać, musimy zachować jasny umysł i zrozumieć motywy i uczucia innych narodów i ich rządów” – wyjaśniała.
Cały artykuł można przeczytać na stronie Gościa Niedzielnego
Poniżej plakat ogłaszający konferencję
Foto: Denis Bondariev / flickr.com