1. Znajdź ciche i przytulne miejsce, w którym możesz pobyć sam przez 20-30 minut. Może to być twój pokój, kaplica, kościół lub ławka w ulubionym parku.

Przyjmij wygodną pozycję i, jeśli chcesz, zamknij oczy lub skup się na ikonie lub zapalonej świecy. Jeśli chcesz i możesz, włącz cichą, spokojną muzykę, która pomoże ci wprowadzić się w nastrój modlitwy. Uświadom sobie, że spotykasz się z Bogiem, który tęsknił za tym spotkaniem i który również przyszedł do Ciebie. Krótko mówiąc, spróbuj poczuć Bożą obecność i poproś Ducha Świętego, aby prowadził cię w modlitwie.

  1. Skoncentruj się przez kilka minut na swoim oddechu.

Powoli i cicho policz do trzech przy wdechu i do pięciu przy wydechu – pomoże ci to lepiej się skoncentrować. Jeśli rozproszysz się podczas modlitwy, zawsze wracaj do bardziej znaczącego oddechu. Poczuj powietrze wchodzące i wychodzące z płuc. W tobie jest źródło Życia, Boskie Źródło. Ta koncentracja pomoże ci powrócić sercem do świadomości przebywania w obecności Boga. Możesz również wybrać specjalne słowo lub frazę, taką jak „Jezu Chryste, Panie mój” lub słowa modlitwy Jezusowej, i powtarzać je szeptem, gdy jesteś rozproszony, jednocześnie koncentrując się na oddechu.

  1. Wybierz krótki fragment Pisma Świętego i przeczytaj go powoli dwa razy.

Jeśli fragment jest historią ewangeliczną, spróbuj użyć wyobraźni i pięciu zmysłów, aby zobaczyć siebie jako część tej historii (Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz?). Wyobraź sobie miejsce, w którym rozmawiasz z Jezusem i słuchasz, jak do ciebie mówi. Możesz odpowiedzieć na to, co Jezus mówi lub robi w tej historii, lub możesz porozmawiać o czymś, co ci się ostatnio przydarzyło lub o nadchodzącym wydarzeniu w twoim życiu. Wykorzystaj ten czas, aby porozmawiać z Bogiem jak z przyjacielem.

  1. Na koniec spędź jedną lub dwie minuty w kontemplacji, starając się wyłączyć przepływ myśli, abyś mógł po prostu odpocząć w Bożej obecności.

Pod koniec medytacji poświęć kilka minut na ciszę z Bogiem. Z czasem nauczysz się modlić w ciszy, w której i przez którą przemawia Bóg. Dzięki tej modlitwie możesz zacząć z większą łatwością rozpoznawać Bożą obecność w swoim codziennym życiu.

Vyacheslav Okun SJ