W listopadzie 2023 odbyło się ostatnie spotkanie organizowane w ramach edukacyjnego projektu „Odkryj świat drzew”. Powstała też strona internetowa, na której uczniowie nadal rozwijają swoje zainteresowanie życiem roślin. Projekt, w którym uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni, podsumowuje Bogumiła Kochańska.

Już od ponad roku najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni biorą udział w międzynarodowym projekcie Erasmus+ „Discover the world of the Tree” – „Odkryj świat drzew”. W ramach tego projektu „pod lupę” wzięliśmy drzewa – dzieci na różnych zajęciach poznawały ich gatunki, warunki wzrostowe, owoce oraz korzyści płynące z nasadzania tych roślin. Powstawały piękne prace plastyczne i techniczne, gry, prace badawcze, eksperymenty z hodowlą w różnych warunkach, które spisywaliśmy i zbieraliśmy, by podzielić się rezultatami naszych prac z innymi.

Wspaniałym doświadczeniem dla uczniów klas trzecich i ich nauczycieli były międzynarodowe spotkania, który odbyły się na Litwie, w Polsce i Grecji. Był to dla wszystkich niesamowity czas poznawania kultury i historii tych krajów, wspólnych warsztatów dotyczących tematu projektu, zabaw, wycieczek, a dla uczniów przede wszystkim nawiązywania relacji z rówieśnikami z innych państw. Każdy z międzynarodowych wyjazdów, oprócz przewodniego tematu związanego z drzewami, odbywał się pod specjalnymi hasłami: na Litwie – „Otoczeni przez drzewa”, w Polsce – „Młodzi naukowcy”, w Grecji – „Twórz, badaj, projektuj, wymyślaj”.

Na Litwie dzieci wraz z ich nauczycielami uczyły się korzystania z map, zwiedzały muzea przyrodnicze i drewniane zabytki, uczyły się krzesać ogień, wykonywały drewniane magnesy i medaliony.

W Polsce uczestnicy projektu wcielili się w role naukowców w warsztatach badawczych w Gdyńskim Akwarium czy na zajęciach zorganizowanych przez licealistów pod kierunkiem dr Błażeja Kochańskiego „Jak zważyć psa linijką”. Ponadto, brali udział w warsztatach i grze terenowej w Nadleśnictwie Marszewo, w warsztatach plastycznych (malowanie na szkle oraz ozdabianie płóciennych toreb w drzewne wzory), mieli też okazję zwiedzić Toruń wraz z planetarium i Muzeum Piernika, Gdańsk z jego urokliwymi zabytkami.

Wyjazd do Grecji obfitował w słońce, wędrówki po Atenach i konsumpcję cytrusów, które można było zrywać bezpośrednio z tamtejszych drzew. Uczestnicy mogli też zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsza szkoła oraz wziąć udział w zajęciach przez nią przygotowanych.

Ostatnie spotkanie odbyło się online w listopadzie 2023 r. – była to konferencja zorganizowana przez litewską szkołę na Łotwie, która była podsumowaniem pracy Litwinów, Greków, Polaków i Łotyszów. Na tym spotkaniu dzieci z czterech krajów zaprezentowały wykonane przez siebie prace, pokazały w jaki sposób zaangażowali się uczniowie i nauczyciele w ich szkół, była to wspaniała wymiana doświadczeń.

Organizatorzy – Jezuicka Szkoła na Litwie – oficjalnie otworzyli stronę internetową, która powstała dzięki naszej współpracy – regularnie umieszczaliśmy na niej nasze prace dotyczące tematu drzew. Rezultaty projektu, inspiracje do badań, gier, prac plastycznych, eksperymentów można oglądać na stronie https://erasmusplus.netboard.me/discoverthetree. Mamy nadzieję, że staną się źródłem inspiracji dla nauczycieli i edukatorów zainteresowanych tematem.

Udział najmłodszych klas szkoły podstawowej w projekcie Erasmus+ był prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim mieli okazję do współpracy i komunikacji z rówieśnikami z innych krajów. Wartością dodaną wszystkich wyjazdów zagranicznych są także relacje nauczycielskie – obserwacja pracy innych, ich metod i pomysłów na realizacje różnych tematów oraz kontakt z innym systemem edukacji.

Bogumiła Kochańska i Magdalena Gruszka, Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni