W drugiej połowie stycznia Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego, o. Arturo Sosa SJ, przebywał w Australii. Pierwszym celem jego wizyty, która trwała od 16 do 27 stycznia, był udział w spotkaniu prowincjałów Jezuickiej Konferencji Azji i Pacyfiku (JCAP). Terytorialnie JCAP rozciąga się z północy na południe, od Korei Południowej po Australię, i z zachodu na wschód, od Chin po Papuę.

Odbywające się co dwa lata spotkanie prowincjałów zajmowało się między innymi oceną owoców Synodu o synodalności, procesem restrukturyzacji zakonu w tamtym rejonie świata, a także planami rozszerzenia sieci szkół Fe y Alegría w regionie Azji i Pacyfiku.

Na początku spotkania o. Arturo Sosa SJ wygłosił przemówienie, w którym położył nacisk na jezuicką dyspozycyjność i otwartość na zmiany, zarówno w Towarzystwie Jezusowych jak i w całym Kościele. Podkreślał, że elastyczność w słuchaniu Ducha Świętego jest wymogiem naszych czasów oraz nalegał na konieczną analizę sposobu, w jaki Uniwersalne Preferencje Apostolskie (obowiązujące w latach 2019-2029) są przeżywane i wprowadzane w życie. Przypominał o kluczowym znaczeniu współpracy między wszystkimi jezuitami i partnerami realizującymi z nimi wspólną misję. Zachęcał współbraci do jeszcze głębszego zjednoczonego ciała apostolskiego i otwartości na nowe perspektywy współpracy.

Prowincjałowie rozmawiali z troską o sytuacji w Myanmarze, Chinach, Laosie i Pakistanie. We wszystkich tych miejscach działają jezuici a potrzeby tamtejszej ludności wciąż rosną, co wymaga jeszcze większego zaangażowania zakonników. Ojcowie zostali przynagleni do modlitewnego rozeznania, zachęceni do umocnienia współpracy i budowania z cierpliwością klimatu zaufania poprzez ciągłą gotowość do podążania za natchnieniami Ducha, poprzez towarzyszenie sobie nawzajem i słuchanie jeden drugiego, a wszystko to przy zachowaniu poczucia humoru.

Podsumowano czego udało się dokonać w ostatnich latach. Doceniono rezultaty międzysektorowej współpracy w takich obszarach jak:  migranci i uchodźcy, edukacja podstawowa i wyższa oraz pojednanie ze środowiskiem naturalnym. Rozwinął się dialog z islamem i buddyzmem, a także zwiększyła się oferta związana z duchowością ignacjańską. Powstały nowe sieci współpracy: Ignatian Spirituality Network, Development Officers, Safety in Ministry, Deans of Theological and Philosophical Centers, and Archivists. Odbyły się także wielomodułowe warsztaty z przywództwa dla jezuitów i towarzyszy/towarzyszek w misji oraz szkolenia dla wychowawców w zakresie pedagogii ignacjańskiej i przywództwa.

Ponadto o. Generał odwiedził Redfern Jarjum College, prowadzoną przez jezuitów szkołę dla aborygeńskich dzieci, która zapewnia edukację chłopcom i dziewczętom w wieku od 4 do 13 lat (na zdjęciu powyżej) oraz kilka innych jezuickich dzieł apostolskich w Sydney i okolicach. Poniżej zdjęcie ze spotkania z dobroczyńcami zaangażowanymi w Jesuit Mission Australia.

Foto: Facebook