Wspólnota Życia Chrześcijańskiego we współpracy z jezuitami, Fundacją Vinea oraz portalem Medytuj Słowo, zaprasza na Rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym pt. Radość codzienności.

TERMIN: 21 kwietnia – 18 maja 2024

Tegoroczne rekolekcje poprowadzą nas od Wielkiego Postu do Zesłania Ducha Świętego. Odnosząc się do treści wielkopostnych i przechodząc przez rzeczywistość zmartwychwstania doprowadzą nas do odkrycia radości w zwykłym życiu.

 

Formuła rekolekcji nawiązuje do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, a rekolekcje adresowane są do wszystkich, którzy noszą w sercu pragnienie bliższego poznania Boga i nawiązania z Nim głębszej i osobistej relacji. Szczególnie zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mają możliwości odbycia rekolekcji ignacjańskich w domach rekolekcyjnych.

KIEDY I GDZIE

Aby się zapisać kliknij w link FORMULARZA.

Rekolekcje trwają 4 tygodnie: od 21 kwietnia do 18 maja 2024 r. (zakończone Wigilią Zesłania Ducha Świętego). W tym roku prowadzone są w wersji hybrydowej.

W każdą niedzielę o godz. 11.00 zapraszamy do kościoła oo. jezuitów (ul. Szewska 18 w Poznaniu) do Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, na wspólną Mszę św. Osoby, które nie będą mogli uczestniczyć we Mszy osobiście, a będą miały pragnienie wysłuchania homilii, mogą skorzystać z transmisji na poznan.jezuici.pl/msze-i-nabozenstwa/

Ostatnia Msza, 18 maja będzie wyjątkowo o godz. 18:00 jako liturgia Wigilii Zesłania Ducha Świętego.

JAK WYGLĄDA TYDZIEŃ REKOLEKCYJNY

W tygodniu, od poniedziałku do piątku, rekolektanci w dogodnym dla siebie miejscu i czasie samodzielnie odprawiają medytację według przygotowanych wprowadzeń. Modlitwa powinna trwać ok. 30 min. Sobota jest przeznaczona na powrót do tej medytacji, która w danym tygodniu była najbardziej poruszająca lub sprawiła najwięcej trudności.

Raz w tygodniu rekolektant odbywa ok. 30-minutową rozmowę z osobą towarzyszącą, dzieląc się tym, czego doświadcza na modlitwie. Dlatego obowiązują zapisy, a termin i sposób kontaktowania się ustalany jest indywidualnie. Zgoda na rozmowę z osobą towarzyszącą jest warunkiem uczestnictwa w rekolekcjach.

MATERIAŁY

Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały, w tym przygotowania do medytacji i konferencje, które będą sukcesywnie zamieszczane na wzch.org.pl/poznan/ w zakładce MATERIAŁY RWŻC 2024.

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI

Rekolekcje zakończy spotkanie połączone z agapą, na którym będzie można, w małych grupach, podzielić się owocami rekolekcji.

WARUNKI UDZIAŁU

Liczba miejsc jest ograniczona liczbą osób towarzyszących, w związku z tym prosimy o odpowiedzialność podczas zapisów i informowanie w przypadku rezygnacji z rekolekcji.

Udział w rekolekcjach jest bezpłatny, jednak zachęcamy do złożenia dobrowolnej ofiary na cele organizacyjne rekolekcji na konto WŻCh: 30 1600 1462 1858 0458 3000 0004

TEMATY POSZCZEGÓLNYCH TYGODNI I POWIĄZANE Z NIMI KONFERENCJE

Codzienność zwykle kojarzy nam się z szarością, ze zwyczajnością. Choć może też być burzliwa lub nawet dramatyczna, gdy pojawiają się jakieś trudności. Stąd też wydaje się zrozumiała tęsknota za czymś wyjątkowym, za doświadczeniem chwil, które można by nazwać szczęśliwymi. Prowadzić to może do stawiania sobie radości jako celu i poszukiwania jej za wszelką cenę. Okazuje się jednak, że często takie radosne przeżycia po pewnym czasie blakną i stają się znów zwyczajne. Ktoś powiedział, że radość jest odpryskiem przy pełnieniu woli Bożej, pojawia się jakby z zewnątrz, nieoczekiwanie.

Zapraszamy więc do odprawienia rekolekcji pod tytułem „Radość codzienności”. Takiej codzienności, jaka jest właśnie teraz w naszym życiu. Zachęcamy do odkrywania wartości każdej przeżywanej chwili, do znajdowania sensu tego, że w ogóle jesteśmy, że możemy działać. Także TERAZ, w tej chwili, dojść może do najważniejszego spotkania, do spotkania z Bogiem. I w tym spotkaniu zbliżamy się do prawdziwej radości, radości Boga. On przecież nieustannie cieszy się, że nas stworzył.

Tydzień 1 Radość istnienia

KONFERENCJA 1: Metoda medytacji ignacjańskiej, o. Grzegorz Ginter SJ
KONFERENCJA 2: Radość istnienia, o. Grzegorz Ginter SJ
W pierwszym tygodniu nauczymy się lub przypomnimy sobie jak modlić się medytacją ignacjańską. Wyjdziemy od Przypowieści o Miłosiernym Ojcu. Mimo trosk codzienności, w psalmach będziemy otwierać się na wdzięczność oraz na drugiego człowieka.

Tydzień 2: Radość spotkania

KONFERENCJA 3: Trwanie w codzienności, o. Grzegorz Ginter SJ
W tygodniu drugim rozpoczniemy od Eliasza wskrzeszającego zmarłego, będziemy przy spotkaniu Jezusa z bogatym młodzieńcem, spotkamy się ze Zmartwychwstałym, kiedy ukazuje się w Galilei, a także dotkniemy radości Maryi i Elżbiety.

Tydzień 3: Radość powołania

KONFERENCJA 4: Radość słuchania, o. Grzegorz Ginter SJ
W tygodniu trzecim z Jeremiaszem i Św. Pawłem przyjrzymy się naszemu powołaniu oraz poczujemy się, jak glina w rękach Boga. Jezus powie nam, gdzie naprawdę odnajdziemy radość i pójdziemy z Marią Magdaleną do grobu, żeby odkryć radość dzielenia.

Tydzień 4: Radość działania

KONFERENCJA 5: Modlitwa codzienności (ignacjański rachunek sumienia), o. Grzegorz Ginter SJ
W ostatnim tygodniu przeżyjemy spotkanie z Zacheuszem, dotkniemy mocy modlitwy, wsłuchamy się w przypowieść o talentach, będziemy świadkami uzdrowienia chromego i otrzymamy zachętę do odnalezienia radości w hojności.

ROZMOWA NA ZAKOŃCZENIE: Co dalej po rekolekcjach?
Kilka praktycznych wskazówek, jak utrwalić owoc rekolekcji oraz informacji, gdzie można rozwijać się duchowo w duchu ignacjańskim.

mail rekolekcyjny: [email protected]
telefon rekolekcyjny: 48 669289846

Serdecznie zapraszają
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Poznaniu wraz ze współorganizatorami.