W lipcu papież Franciszek zachęca nas do modlitwy za nasze siostry i braci, którzy przyjmują Namaszczenie Chorych. W przesłaniu wideo, przygotowanym przez Papieską Światową Sieć Modlitwy, przyglądamy się bliżej znaczeniu Namaszczenia Chorych i temu, kto może je otrzymać.

Nie zawsze Namaszczenie poprzedza śmierć, nie jest to „pożegnanie z życiem”; jest to raczej sakrament uzdrowienia ducha, sakrament nadziei. Traktujmy ten sakrament jako „widzialny znak współczucia i nadziei”, prosząc Pana o siłę dla każdej bliskiej osoby, która go przyjmuje.

W tym miesiącu pamiętajmy w naszej modlitwie o duszpasterstwie chorych. Namaszczenie chorych nie jest sakramentem tylko dla tych, którzy mają wkrótce umrzeć. Nie. Ważne jest, aby mieć tego świadomość. Kiedy kapłan przychodzi do danej osoby, aby udzielić namaszczenia chorych, niekoniecznie pomaga jej pożegnać się z życiem. Takie myślenie oznacza porzucenie wszelkiej nadziei. To jakby przyjąć, że po kapłanie przychodzi grabarz.

Pamiętajmy, że namaszczenie chorych jest jednym z „sakramentów uzdrowienia”, „uleczenia”, sakramentem, który uzdrawia ducha.

Kiedy dana osoba jest bardzo chora, należy jej udzielić namaszczenia chorych. Także kiedy ktoś jest już w podeszłym wieku, powinien otrzymać namaszczenie chorych.

Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują i ich bliskim siłę Pana i stawał się dla wszystkich coraz bardziej widzialnym znakiem współczucia i nadziei.


Materiał Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwo Modlitwy):
https://www.popesprayer.va/

Więcej materiałów filmowych i treści na temat papieskich intencji modlitewnych znajdziesz na https://thepopevideo.org/?lang=pl

We współpracy z Vatican Media https://www.vaticannews.va/es.html, Archidiecezją Los Ángeles https://lacatholics.org/

Foto: o. Generał Arturo Sosa SJ odwiedza chorego jezuitę w warszawskim Kolegium Jezuitów.