Pilna potrzeba głoszenia Ewangelii jest dziś tak samo wielka, jak w czasach św. Ignacego – powiedział Papież na audiencji dla przełożonych Towarzystwa Jezusowego. Podkreślił, że naszą jego misją jest pomóc światu dostrzec nowość Boga w świecie. Jednak, aby to osiągnąć jezuici sami muszą trwać w bliskości z Jezusem – powiedział Leon XIV.

Ojciec Święty zalecił nam w szczególności pielęgnowanie więzi z Panem Bogiem poprzez modlitwę prywatną, sakramenty, kult Najświętszego Serca Jezusa i adorację Najświętszego Sakramentu.

Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu

Papież przypomniał jezuitom o ich preferencjach apostolskich, zatwierdzonych przez Franciszka w 2019 r. Pierwszą z nich jest – jak podkreślił Ojciec Święty – wskazywanie drogi do Boga poprzez ćwiczenia duchowe i rozeznawanie. Zauważył, że odpowiada głębokiej tęsknocie ludzkiego serca. „Na każdym kontynencie, nawet w społeczeństwach zsekularyzowanych, wielu ludzi poszukuje sensu życia, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jak powiedział św. Augustyn: ‘Stworzyłeś nas jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie’.

Zachęcam was do spotykania się z ludźmi w tym niepokoju: w domach rekolekcyjnych, na uniwersytetach, w mediach społecznościowych, w parafiach i nieformalnych przestrzeniach, gdzie gromadzą się poszukujący. Przekazujcie radość Ewangelii z pokorą i przekonaniem. Pozostańcie kontemplacyjni w działaniu, zakorzenieni w codziennej bliskości z Chrystusem, ponieważ tylko ci, którzy są blisko Jezusa, mogą prowadzić do Niego innych”.

Tworzyć przestrzenie, gdzie młodzi mogą spotkać Jezusa

Kolejne preferencje apostolskie Towarzystwa Jezusowego, o których Papież mówił do jezuitów to troska o ubogich, towarzyszenie młodzieży oraz ochrona stworzenia. Odnosząc się do młodych, Leon XIV przyznał, że są oni dzisiaj bardzo zróżnicowani. Jednak pomimo tej różnorodności łączy ich pragnienie autentyczności i przemiany. Kościół musi mówić ich językiem. Dlatego ważne jest tworzenie przestrzeni, w których mogą spotkać Chrystusa – powiedział Ojciec Święty.

Wyzwania sztucznej inteligencji

Leon XIV zachęcił też jezuitów do opowiadania na najbardziej aktualne wyzwania współczesnego świata. Wskazał wśród nich między innymi sztuczną inteligencję. „Niesie ona potencjał dla rozwoju ludzkości, ale także ryzyko izolacji, utraty pracy i nowych form manipulacji – powiedział Papież. – Kościół musi pomagać w etycznym kierowaniu tymi zmianami, broniąc godności ludzkiej i promując dobro wspólne. Musimy rozróżniać, jak wykorzystywać platformy cyfrowe do ewangelizacji, tworzenia wspólnot i przeciwstawiania się fałszywym bożkom konsumpcjonizmu, władzy i samowystarczalności”.