Numer trzeci „Przeglądu Powszechnego” dotyka szczególnie aktualnego tematu w Wielkim Poście, jakim jest duchowa walka z mocami ciemności. Niektórzy ignorują niewidzialny świat duchów, bo nic pewnego nie można o nim powiedzieć. Przekonanie o istnieniu osobowego zła zostało współcześnie mocno zachwiane. Jak zauważa Ojciec Dariusz Kowalczyk, doprowadziło to wielu ludzi do wewnętrznego zamętu. Próbują oni szukać pomocy w różnych rodzajach psychoanalizy lub składają nadzieję w rozmaitych ideologiach zapominając o rzeczywistości duchowej, która jest przestrzenią łaski, ale również zmagania. Szatan jest takim lalkarzem, który próbuje manipulować człowiekiem, aby fałszywie używał swojej wolności przeciwko Bogu i własnemu przeznaczeniu.
Biblista, Ojciec Piotr Kasiłowski wskazuje, że Nowy Testament używa piętnastu terminów na określenie istot demonicznych. Nie znajdują się one w centrum ludzkiego życia i historii zbawienia, dlatego, że zostały pokonane oraz, że nie mają żadnej władzy, jeśli dobrowolnie jej nie oddamy. Różne przejawy programowego zafascynowania złem oraz powrót rozmaitych form magii i okultyzmu zrodziły jednak potrzebę pomocy i obrony człowieka przed ich wpływem. Nasza debata redakcyjna z udziałem egzorcysty, psychiatry i filozofa ukazuje mechanizmy działania zła w życiu człowieka, skutki jakie ono powoduje oraz drogi pomocy, które służą wyrwaniu człowieka z jego objęć. Kościół sięgając do źródła jakim jest zwycięstwo Chrystusa nad mocami ciemności śpieszy dzisiaj na ratunek ludziom opętanym i dręczonym przez szatana. O odnowionym rytuale odprawiania egzorcyzmów pisze liturgista Ojciec Włodzimierz Mocydlarz. Z kolei Jacek Prusak zwraca uwagę na kryteria rozeznania pomiędzy opętaniem i chorobą psychiczną. Czasami objawy przejawiające się w zachowaniu człowieka mogą być podobne. Medycyna nie jest w stanie uleczyć chorób duchowych, spowodowanych działaniem zła. Tutaj otwiera się przestrzeń dla wiary. Jacek Głażewski przypomina o mądrości ludowej, którą odnaleźć można w różnych przysłowiach o diable. Pokazują one, że jest on kimś o wiele bardziej niebezpiecznym i złośliwym niż potoczne przekonania widzące w nim niezbyt groźnego psotnika i nicponia w przebraniu z ogonem, rogami i widłami.
W Roku Chopinowskim publikujemy wiele tekstów z okazji dwusetnej rocznicy urodzin słynnego kompozytora. Tym razem zamieściliśmy wywiad Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol z prof. Janem Ekierem, Twórcą Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Chopina. W numerze marcowym znajdziemy ponadto komentarze diakona stałego, Bogdana Sadowskiego do niedzielnych Ewangelii. Zachęcamy ponadto do przeczytania reportażu Michała Pędrackiego z jego podróży do Jakucji, polemicznego tekstu Ojca Marka Blazy o Mszy trydenckiej oraz zapoznania się z portretem Heinricha Bolla, który przedstawia Andrzej Osiński. Oprócz tego prezentujemy recenzje z najciekawszych wydarzeń kulturalnych ostatnich tygodni.
Zachęcamy do lektury!
O. Krzysztof Ołdakowski SJ
Redaktor Naczelny PP
- Start
- Poznaj nas
- Rekolekcje
- Edukacja
- Parafie
- Media
- Więcej
- Dla jezuitów
Wybierz stronę