Bohaterem wczorajszego „Przystanku historia”, który od lat jest organizowany przez Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, był jezuita – ojciec Władysław Gurgacz SJ, kapelan żołnierzy niezłomnych.
O książce Władysława Gurgacza SJ rozmawiali: dr hab. Filip Musiał (Dyrektor IPN Kraków), dr Krzysztof Dorosz SJ (Dyrektor Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego) i Jan Ruman (Redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”). Jest to szczególna książka – spisane z rękopisu duchowe zapiski człowieka skromnego, raczej introwertyka, rozkochanego w Bogu, który nie opuścił żołnierzy polskiego podziemia i był z nimi do końca.
Transmisja online odbyła się w środę, 4 marca o godz. 15:00. Nagranie dyskusji można obejrzeć na YT (poniżej).
Ojciec Władysław Gurgacz SJ (ur. 2 kwietnia 1914 – zginął 14 września 1949). W 1931 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi, a w sierpniu 1942 z rąk bp. Teodora Kubiny otrzymał na Jasnej Górze sakrament święceń. W latach 1945–1947 był kapelanem w szpitalu w Gorlicach, a później (1947–1948) u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu wiosną 1948 związał się z oddziałem zbrojnym powstałej jesienią 1947 antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i był jego kapelanem. Dnia 2 lipca 1949 został aresztowany i skazany na karę śmierci. Grób o. Władysława Gurgacza SJ znajduje się na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie (kwatera LXXXII, rząd 3, miejsce 52).
Więcej o książce: https://cutt.ly/9lL6V3u