Przed kilkoma miesiącami udało nam się zdemaskować ogłoszenie o nieistniejącym jezuicie, którego „cudowny” preparat sprzedawała jakaś szemrana firma naciągająca ludzi. Teraz w internecie pojawiła się kolejna strona internetowa wyciągająca od ludzi pieniądze. Podszywa się ona pod kościoły, między innymi pod jedną z parafii prowadzonych w Warszawie przez jezuitów. Pod adresem aligion.app oszuści prezentują różne warszawskie parafie zachęcając ludzi do wpłat. Można tam opłacić zapalenie świecy lub przekazać darowiznę.
UWAGA, te pieniądze nie trafiają do parafii.
Wygląda na to, że istnieje też aplikacja o tej samej nazwie, reklamowana jako „aplikacja pozwalającą parafianom na zdalne zamawianie nabożeństw”.
Twórcy strony/aplikacji podają swój adres pocztowy przy ul. Prostej 20 (00-850 Warszawa), e-mailowy adres kontaktowy [email protected] oraz numer telefonu 452 007 305. Mają także swoją stronę na Facebooku.
Apelujemy o ostrożność i zgłaszanie organom ścigania, jeśli doszło do oszustwa dokonanego przez zajmujących się tym procederem.
Wieczorem 27 listopada rzecznik jezuickiej kurii w Warszawie otrzymał następujące wyjaśnienie od administratorów portalu aligion.app:
Dzień Dobry,
Tak naprawdę portal ten pozwala na zamówienie usług i przekazanie datków na rzecz konkretnej parafii.
Warto jednak zaznaczyć, że przez cały czas działania portalu płatności są wyłączone i nie działają.
Ponieważ w tej chwili ten portal nie jest nigdzie reklamowany i nie ma żadnego ruchu.
Dlaczego tak?
Bo na chwilę obecną jej cel jest tylko jeden – wersja demonstracyjna dla przedstawicieli kościołów, do których przychodzą nasi przedstawiciele. Aby pokazać jak to będzie działać. W związku z tym NIE ma tu żadnego phishingu, ponieważ same płatności nie są dokonywane.
Co się później stanie?
Gdy konkretny kościół potwierdzi chęć współpracy – aktywujemy za niego płatności, które trafiają bezpośrednio na konto kościoła.
Dzięki temu żadne transakcje finansowe nie będą przeprowadzane bez odpowiedniego potwierdzenia i zgody wspólnoty kościelnej. Przepraszamy za wszelkie nieporozumienia i aby ich uniknąć, usuniemy przyciski „przekaż darowiznę” (które i tak nie działają, dopóki kościół nie poprosi o ich włączenie) i pozostawimy jedynie informacje o kościele.
Jesteśmy pewni, że to źródło informacji będzie przydatne dla rozwoju działalności kościelnej w przestrzeni elektronicznej. Ponieważ zdalne zamawianie bóstw to dopiero pierwszy punkt naszej platformy. W 2024 roku planujemy dodać kolejne: organizację wycieczek pielgrzymkowych, elektronizację obiegu dokumentów kościelnych, nakazanie opieki nad grobami na cmentarzu, grywalizację dla dzieci, aby były bardziej zainteresowane zwiedzaniem kościoła i wiele, wiele więcej.
Z wyrazami szacunku,
Administracja portalu Aligion.
Po otrzymaniu tego wyjaśnienia rzecznik Kurii Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego zwrócił się z prośbą o zaprzestanie wykorzystywania wizerunku jezuickiej parafii na wyżej wymienionym portalu.